-
Element
02/2024
Element Podzim/2024
Titul
Úvod
editorial
VÁŽENÉ ČTENÁŘKY,
VÁŽENÍ ČTENÁŘI,přinášíme vám druhé vydání magazínu Element a věřím, že jste jej otevřeli v příjemně vyhřáté místnosti, ideálně s hrnkem čaje či kávy. Podzim se letos ohlásil vydatným deštěm a v některých částech naší země bohužel i ničivými povodněmi. Pokud patříte k těm, kteří měli to štěstí a o své zázemí nepřišli, jistě se zasaženými soucítíte a možná stejně jako řada mých kolegyň a kolegů také pomáháte. Skupina Veolia působí mimo jiné v Ostravě, Krnově, Přerově, Olomouci a v Kolíně, a tak víme, jaké je bojovat o záchranu každého metru zastavěné plochy, každého zdroje a každé výměníkové stanice.
Jestliže jste letošní olympiádu sledovali stejně napjatě jako já, nenechte si ujít vynikající rozhovor s Martinem Fuksou, ve kterém poodhaluje zákulisí tréninků profesionálního závodníka. Naše skupina Martina dlouhodobě podporuje a je jasné, že zcela zaslouženě.
Důležitým tématem je také zhodnocení průběhu letních odstávek a informace o tom, jak se naše soustava dálkového vytápění v letošním roce opět rozrostla. Některé z nových projektů nám všem udělaly velkou radost a kromě inovativního nakládání se zdroji jsou zajímavé i svým architektonickým přístupem.
V dalších rubrikách najdete ohlédnutí za akcemi, které jsme letos podpořili, ať už šlo o festivaly, koncerty, triatlon, běžecké závody, rodinné či dětské dny, nebo turnaj znevýhodněných sportovkyň a sportovců. Někdy jde o splněný sen několika jednotlivců, jindy přispíváme na vybudování útulnějšího nemocničního prostředí a mnohdy pro vás zařizujeme příjemný odpolední program ve vašem sousedství. Všechny tyto aktivity totiž mají společný cíl: být vám nablízku a setkávat se s vámi v přátelské atmosféře na různých místech.
Protože se blíží čas Vánoc, rád bych vám popřál, abyste je prožili v kruhu svých nejbližších a pokud možno v klidu a v teple domova. V případě, že byste se chtěli vydat na inspirativní výlet a navštívit ty nejpohádkovější vánoční trhy, v závěru Elementu najdete tipy, které vás rozhodně nezklamou. A jde-li o dárky, rád bych vám nabídl několik nápadů z e-shopu Nadačního fondu Veolia. Myslím, že není nad pečlivě a láskyplně zpracovaný dárek, který má současně hlubší smysl, neboť pomáhá naší krajině. A takové jsou v e-shopu NF Veolia všechny.
Příjemné čtení a co nejkrásnější prožití vánočních svátků vám přejePřeji vám krásné léto!
Martin Brůha
ředitel Veolia Energie Region Čechy
a ředitel Pražské teplárenskéELEMENT
je magazín pro odběratele služeb skupiny Veolia Energie ČR, 2/2024. Evidenční číslo: MK ČR E12558. Vydává: Veolia Energie ČR, a.s., Na Florenci 15, 110 00 Praha – Nové Město. Kontakt: komunikace@veoliaenergie.cz. Výroba: Boomerang Communication s.r.o., Nad Kazankou 708/37, 171 00 Praha 7 – Troja, IČO 26447657, www.boomerang.agency. Foto na obálce: ČTK/Profimedia. Fotografie mohou být ilustrační. Tiskové chyby vyhrazeny.Novinky
Novinky
Instalujeme fotovoltaické panely
Tým společnosti Termonta Praha, dceřiné firmy skupiny Veolia, navrhnul a instaloval v Líbeznicích fotovoltaickou elektrárnu o výkonu 49,30 kW. Systém 117 solárních panelů umístěných na jižní samozátěžové konstrukci na střeše kulturního centra byl pečlivě navržen s cílem maximalizovat energetické úspory pro obec.
Elektrárna přinese významné úspory i místní restauraci, skautské klubovně či škole. Podívejte se na reportáž z Líbeznic.
Bojovali jsme s živly
Velké uznání patří všem našim zaměstnancům, kteří se podíleli na řešení následků zářijových povodní a zapojili se do procesu obnovy. Ve spolupráci s Nadačním fondem Veolia jsme připravili interní sbírku pro své zaměstnance, kterým se povodně nevyhnuly, a pomáhali jsme všude tam, kde působíme. Například kolegové z vodohospodářské divize vyslali do oblasti cisterny s pitnou vodou a do sbírky Člověka v tísni jsme ihned po povodních uvolnili částku dva milióny korun.
Prodlužujeme developerské projekty
V roce 2024 se nám v Praze podařilo prodloužit 19 developerských projektů s dodávkou tepla ve výši 38 TJ. Mezi nejvýznamnější odběratele patří bytové domy Belárie Park Modřany (na fotografii), Souhvězdí Homolka Jeřabinova, Rezidence Švédská Plzeňská a Cornlofts Šaldova.
Týden inovací byl náš
Hlavní událost již 9. ročníku Týdne inovací proběhla tradičně v ČSOB Kampusu a my jsme byli u toho. Stánek Veolia poutal návštěvníky již z dálky. Naši kolegové představili projekt V-Tower a s ním spojený inovativní koncept čerpání tepla z vodovodní infrastruktury. Dále pak prokognitivní LED osvětlení Veolia Spectrasol, o kterých píšeme v rubrice CHYTRÉ ŘEŠENÍ.
Návštěvníkům jsme nabídli také ochutnávku piva ERKO z recyklované vody.
Představujeme vám GreenUp
GreenUp, nedávno představený strategický program skupiny Veolia na roky 2024 až 2027, má ambiciózní cíl: urychlit ekologickou transformaci a tím ještě více přispět k udržitelné budoucnosti. Abychom si pod tím dokázali představit něco konkrétního, připravili jsme novou kampaň, v hlavní roli se svými kolegyněmi a kolegy. Ti mluví o své práci, a především o tom, proč jim jejich práce dává smysl – ať už pracují ve vodárenství, odpadech, nebo energetice.
Podívejte se, proč nás naše práce baví a dává nám smysl.
Fanděte s námi!
Myslíme také na znevýhodněné sportovkyně a sportovce a již tradičně jsme letos podpořili Start Boccia Cup na Pankráci, kde závodili těžce hendikepovaní. A pokud jde o tanec, letos budeme součástí Prague 2024 Para Dance Sport European Championship v termínu od 22. do 24. listopadu v pražské O2 areně.
Podpora sportu je ve Veolii důležitá
Skupina Veolia dlouhodobě podporuje jak sportování profesionálních sportovců, dětí, tak i svých zaměstnanců. Nejvíce mezi sebou nalezneme běžců a cyklistů. Letos se naše týmy už tradičně účastnily L’ Etape Czech Republic by Tour de France, závodu Běchovice–Praha, virtuálního E-RUNu for diversity nebo jizerskohorského Author Cupu, jehož jsme se poprvé stali partnerem.
Náš kolega hrál na MS futsalu v Kolumbii
Ve sportu podporujeme i jednotlivce. Tomáš Fichtner z péče o zákazníka Pražské teplárenské ze skupiny Veolia reprezentoval letos v září už potřetí za svůj život Českou republiku v MS futsalu v Kolumbii. „Jižní Amerika je Mekka sálového fotbalu, na zápasy tam chodí přes 10 000 lidí a zahrát si před takovou kulisou je zážitek na celý život,“ říká nejlepší střelec naší reprezentace.
Aquacentrum jsme bez tepla nenechali
Aby si týden trvající servisní práce na našem horkovodu nevyžádaly řadu zklamaných dětských tváří, už tradičně jsme zapojili náš „zdroj na kolečkách“ během prázdnin i v Lagoon Letňany. „Pro návštěvníky v létě chystáme nejrůznější zábavné akce, probíhají tu také plavecké kurzy a příměstské tábory pro školní děti. Pokud v Letňanech neteče teplá voda, řada rodin ocení možnost zaplavat si v našem příjemně vyhřátém bazénu a umýt se v našich sprchách, to je jasné,“ říká Eduard Mikyska, poradce Lagoon Letňany.
O naší mobilní kotelně se více dočtete zde.
Pomáháme nemocnicím
POMÁHÁME NEMOCNICÍM
Na Bulovce vznikla džungle
Za poslední dva roky prošlo oddělení dětské chirurgie ve Fakultní nemocnici Bulovka obrovskou proměnou. Z čekárny se stala džungle – stěny zdobí 3D dekorace palem, opic nebo třeba papoušků. Pražská teplárenská ze skupiny Veolia letos poskytla nemocnici dar, za který se konečně zmodernizovalo i zázemí čekárny.
T Lucie Kettnerová F ARCHIV VEOLIA
Když MUDr. Jan Škvařil nastupoval před dvěma lety na post primáře dětské chirurgie a traumatologie, stanovil si jako jednu ze svých priorit také zlepšit prostředí, kde malí pacienti čekají na ošetření.
„Čekárna je vstupní branou do každého oddělení. Děti tu někdy čekají i hodiny a my jsme se rozhodli jim tu tento strávený čas zpříjemnit. Sám si ještě pamatuji, jak pro mě bylo jako pro dítě stresující přijít do bílé a neútulné čekárny,“ říká.
Proto se čekárna proměnila alespoň na stěnách v džungli, přibyla herna, možnost dívat se na pohádky nebo si číst s rodiči knížku. „Takové prostředí může malé pacienty uklidnit, nebo je minimálně alespoň více nestresovat,“ dodává primář.
Komfort nejen pro pacienty a jejich doprovod, ale i pro personál výrazně zvýšilo nedávno zrekonstruované bezbariérové zázemí, které nyní disponuje také přebalovacími pulty. „Návštěvníci si vytvářejí dojem z nemocnice i podle jejího zázemí, jsme proto rádi, že od nás nyní mohou odcházet s pozitivními dojmy. Opakovaně se mi stalo, že za mnou přišli rodiče, kteří vědí, jak to tu vypadalo před několika lety, a s radostí říkali, že ta proměna je podle nich neskutečná,“ popisuje vrchní sestra Martina Pašková, která na oddělení pracuje už devět let. V novém prostředí se daleko lépe pracuje i všem zaměstnancům.
Děti neumějí padat
Čekárnou jen během dopoledne projde na pět desítek malých pacientů, každý má jednoho či dva členy doprovodu, takže je tu stále plno. Na Bulovku se totiž přicházejí nechat ošetřit nejen pacienti z Prahy, ale i ze středních Čech, pro něž byla kdysi nemocnicí spádovou.
Nejčastěji tu řeší úrazy, které se mění nejen podle sezóny, ale i podle věku dětí. „V zimě to jsou hlavně pády na snowboardech a lyžích, přes léto úrazy na trampolínách nebo při parkouru. U batolat řešíme nejčastěji pády ze schodů nebo úrazy z odrážedel, u miminek pády z přebalovacích pultů nebo z postelí, kde spí společně s rodiči,“ popisuje Martina Pašková. Předškoláci podle jejích zkušeností padají nejčastěji z prolézaček a stromů, starší děti se zraní obvykle na bruslích či kolech. „Ošetřujeme také děti, které doma proběhnou sklem u dveří nebo které pokouše pes,“ doplňuje.
Mnohaleté zkušenosti z chirurgické ambulance také prokazují, že české děti stále méně sportují, a proto jsou méně pohybově zdatné, neumějí padat nebo se pohybovat v přírodě. „Výjimkou není, že dítě zakopne, spadne a hned si zlomí loket,“ popisuje vrchní sestra.
„Jsem vděčný Pražské teplárenské ze skupiny Veolia za příspěvek pro naše oddělení, protože umožnil zlepšit komfort našich malých pacientů i jejich doprovodu. Nejde přitom o první dar. Díky příspěvku od společnosti jsme si mohli pořídit například i světlo na zákrokový sál.“
MUDr. Jan Škvařil, Ph.D.
primář dětské chirurgie a traumatologie FN BulovkaOhlédnutí
Léto skončilo a s ním i čas letních odstávek teplé vody. Přestože letošní práce ...
Ohlédnutí
Pražské letní opravy proběhly úspěšně
Léto skončilo a s ním i čas letních odstávek teplé vody. Přestože letošní práce patřily svým objemem a charakterem k těm náročnějším, povedlo se nám díky optimalizaci prací a využívání provizorních potrubí odstávky zkrátit nebo rozdělit do několika fází.
T REDAKCE F ARCHIV VEOLIA
„Pravidelné letní odstávky jsou klíčové pro zajištění bezpečného a spolehlivého provozu teplárenské soustavy po celý rok. Během přerušení dodávek mohou technici provést nezbytnou údržbu, opravy a modernizaci zařízení, což v konečném důsledku minimalizuje riziko nečekaných poruch a výpadků v průběhu topné sezóny,“ vysvětluje důvod pravidelných odstávek Jan Zdrálek, ředitel společnosti Veolia Energie Praha.
78
realizovaných akcí v Praze a okolí
Během letních odstávek a mimo topnou sezónu se letos podařilo úspěšně provést řadu klíčových oprav a údržbových prací na teplovodním potrubí. Na levém břehu Vltavy společnost Veolia Energie Praha provozuje teplárnu Veleslavín, největší horkovodní zdroj, který zásobuje oblasti Břevnova, Petřin a Červeného Vrchu, a také parní zdroje – výtopny Juliska a Zbraslav. Na sídlištích Barrandov, Řepy, Dědina, Stodůlky, Lužiny, Nové Butovice, Velká Ohrada a Radotín provozuje blokové a okrskové kotelny, ty jsou teplovodní a na některých jsou instalovány kogenerační jednotky pro kombinovanou výrobu elektřiny a tepla.
„Oproti minulým letům byly opravy složitější a rozsáhlejší, přesto všechny práce proběhly velmi úspěšně a v plánovaných termínech. Letošní letní odstávkové práce byly specifické tím, že zahrnovaly mimo plánované údržbové práce i významné investiční činnosti, které nebylo možné realizovat v topné sezóně,“ uvádí Jan Zdrálek.
V kotelně Zbraslav jsme například obměnili veškerá čerpadla a v rámci této investiční akce došlo také k obměně řídicího systému, generální opravě kotlů a instalaci nového dávkování provozní chemie. „Rozsah prací na tomto zdroji si letos vyžádal delší odstávku, než na jakou jsou zákazníci v této lokalitě zvyklí. Množila se řada dotazů a stížností, na které jsme reagovali vysvětlením, že zmíněné úpravy a opravy znamenají pro naše klienty zvýšenou bezpečnost a kvalitu dodávky v nadcházejícím topném období,“ upozorňuje Jan Zdrálek.
Další náročné odstávkové práce jsme naplánovali pro teplárnu Veleslavín, kde jsme kromě každoročních úkonů vyměnili také potrubí ve strojovně a kotelně, tuto výměnu nelze realizovat za běžného provozu. Z dalších náročnějších činností zmiňme výměny klapek DN 400 na rozdělovačích, ty již vyžadují součinnost s jeřábnickými pracemi. Tyto práce zajistila v rámci skupiny firma AmpluServis.
V blokových a okrskových kotelnách jsme obměnili oběhová čerpadla na zdroji ŘOK1 (Řepy). V kotelně SOK1 (Stodůlky) a LOK5 (Lužiny) proběhly generální opravy tlakových celků kotlů. Ve zdrojích LOK3 a LOK5 na pražských Lužinách se uskutečnila výměna řídicích systémů, která zajistí optimální provoz celého zdroje, jenž zahrnuje kotle a kogenerační jednotku. V barrandovských kotelnách jsme vyměnili potrubí přívodní vody k vodoměrným řadám.
18 096
metrů
obnoveného potrubí
v prazeNa druhém břehu bylo také živo
Opravy probíhaly i na pravém břehu Vltavy, kde jsme využili dobu odstávek k výměně celkem osmi kompenzátorů*. Na hlavní trase z výtopny Třeboradice šlo o tři kusy armatur DN 1200 a pět kusů DN 700 na trase Černý Most. „Tyto výměny si vyžádaly přečerpání a uskladnění celkem 4 500 tun vody, přesto se nám podařilo odstávku Černého Mostu zkrátit o dva dny proti plánu,“ popisuje Jan Picka, vedoucí závodu Distribuce a Služby pro oblast Praha.
Po dobu pravidelné odstávky Elektrárny Mělník byly v provozu zdroje výtopna Michle, Holešovice a Krč. Pro Aquacentrum Lagoon Letňany jsme provozovali dokonce mobilní kotelnu. Na zdrojích také proběhl pravidelný servis a údržba nezbytných částí zařízení kotlů a čerpadel, například výměna armatur DN 600 a DN 800 v Malešicích.
Poměrně náročná oprava nás čekala v ulici Pod Chodovem, a to výměna rozsáhlé části potrubí DN 500 v hůře přístupném terénu sousedícím s frekventovanou ulicí. „Odstavení komplikovala porucha na sekční armatuře, kterou jsme museli operativně řešit. Dodávku v tu dobu zajišťovala výtopna Krč,“ vysvětluje Jan Picka.
Další akcí významného charakteru byla z důvodu plánované výstavby developera přeložka DN 500 Rohanský ostrov. Během této akce jsme zásobování oblasti Holešovic zajistili provizorním potrubím. Přepojení tohoto potrubí si vyžádalo dvě několikadenní odstávky. Poslední akcí letošních odstávek, kterou jsme provedli na přelomu srpna a září, byla oprava tepelného napáječe DN 700 v ulicích Rabakovská, Sazečská a Karosářská.
„Letošní odstávkové práce patřily svým objemem oprav k těm náročnějším. Ne všechny práce závisejí jen na nás, klíčovou roli zde hrají zejména kapacitní možnosti firem, které nám provádějí údržbové práce. Jsme proto rádi, že se nám opravy povedlo zvládnout v termínu a bez větších komplikací,“ dodává Jan Picka.
„Oproti minulým letům byly opravy složitější a rozsáhlejší, přesto všechny práce proběhly velmi úspěšně a v plánovaných termínech. Letošní letní odstávkové práce byly specifické tím, že zahrnovaly mimo plánované údržbové práce i významné investiční činnosti, které nebylo možné realizovat v topné sezóně,“
Jan Zdrálek
ředitel společnosti Veolia Energie PrahaTéma
Aby byl trávník na prvoligových fotbalových hřištích zelený celý rok, musí se vyhřívat.
Téma
Zelená je tráva,
fotbal to je hra!Trávníky fotbalových klubů AC Sparta Praha, FK Dukla Praha a SK Slavia Praha nabízejí hráčům, dětem i dorostencům komfort hrát celoročně na zelené trávě, protože jsou vyhřívané dálkově díky centrálnímu zdroji tepla.
T Eva Fišerová F ARCHIV VEOLIA, Shutterstock
— Údržba trávníku vychází fotbalový klub na cca půl miliónu Kč ročně. Zahrnuje sekání (až 5krát týdně), dosévání, hnojení, provzdušňování, zavlažování, postřiky proti plísním, plevelům, opravy po zápase a po trénincích, kontrolu vlhkosti půdy, drnování, opravy brankovišť (zhruba 2 až 3krát ročně). Celý trávník se mění na Spartě každé 3 až 4 roky, na Slavii dokonce jednou za rok.
První klub, kterému jsme začali vyhřívat trávník, byla Sparta. Začali jsme tam roku 2001 párou, potom jsme výměníkovou stanici rekonstruovali a přepojili systém na horkou vodu. Na Dukle ohříváme trávník od roku 2011, a to z Výtopny Juliska, která patří pod správu Veolia Praha. Jako poslední za námi přišla v září 2021 s rychlým požadavkem na vytápění tréninkových ploch využívaných i mládeží Slavia. Ty jsme díky rychlosti a schopnostem kolegů z Termonty Praha napojili už od 24. ledna 2022 provizorně plynovým zdrojem a hned po sezóně jsme výměník přepojili také na naše centrální zásobování teplem.
„Prvním důvodem, který nás donutil mít na fotbalovém stadiónu vyhřívaný trávník, byla prvoligová licence. Druhým pak kvalita hřiště v zimním období, jelikož v našich podmínkách je v zimních měsících bez vytápění nemožné udržet potřebnou kvalitu hrací plochy,“ říká za Duklu výkonný ředitel Tomáš Mejzr. „Týmy v první lize prostě musejí mít vyhřívaná hřiště. Jde o zkvalitnění hrací plochy v zimních měsících a zároveň vyšší nároky na její kvalitu,“ potvrzuje jeho slova Tomáš Píša, vedoucí údržby v AC Sparta Praha, a dodává: „Mužstvo přijalo tuto změnu velice kladně, protože hrát na zmrzlém terénu je nebezpečné – hrozí zranění a trpí tím také kvalita hry.“
Cena pořízení topného roštu (rozvodů pod hřištěm) se pohybuje v řádech miliónů Kč.
Co je k vytápění hrací plochy potřeba?
Do areálu přichází horkovod, to je primární část, pomocí výměníků v technické místnosti se předává teplo do sekundární části, což je topný rošt pod povrchem plochy, kterým proudí glykolová nemrznoucí směs. V případě Sparty rozvádí teplo pod hřištěm 32 kilometrů trubek v hloubce 25 cm, v případě Dukly 35 kilometrů trubek 30 cm pod povrchem. „Do topného roštu pod hřištěm nejde teplota vyšší než 37 °C,“ upřesňuje Tomáš Píša ze Sparty. „Běžná teplota glykolu je 20 až 30 °C, jen v případě extrémních teplot nebo při nutnosti rychlého odtání sněhu se do systému krátkodobě pouští glykol ohřátý na 40 °C. Vše je řízeno počítačem a teplota substrátu se udržuje v rozmezí 8 až 10 °C,“ dodává Jiří Nerad, organizačně-provozní vedoucí SK Slavia Praha.
Obsluha zařízení není nijak náročná. „Jen jsou důležité každodenní kontroly, sledování teploty na povrchu hřiště, pod povrchem hřiště a také předpověď počasí. Podle toho musíme správně odhadnout, kdy spouštět vytápění. Vzhledem k tomu, že jsme byli mezi prvními, kdo měl vytápěné hřiště v republice, nabírali jsme zkušenosti v topné sezóně a postupně zjišťovali, co vlastně vytápění dokáže. Myslím si, že si systém sedl dobře na první dobrou,“ vzpomíná Tomáš Píša. „Systém je plně funkční od své instalace až dosud, nebyl s ním nikdy žádný problém,“ potvrzuje Tomáš Mejzr z Dukly. „Máme online dohled z mobilu nebo z počítače, jsme v neustálém spojení s MaR (s technologií řízení a regulace), a tak můžeme systém kdykoli vypnout nebo zapnout. Sledovat všechny výstupní teploty je nutné, aby nedošlo k poškození trávníku,“ upřesňuje Tomáš Píša ze Sparty.
Vyhřívaná hřiště jsou v prvoligové soutěži povinností.
Od poloviny listopadu do půlky dubna je systém v automatickém režimu a sám vyhodnotí, zda topit, nebo ne. „Na Slavii začínáme topit dle počasí v průběhu listopadu a končíme během března, ale záleží na počasí, některé roky začínáme temperovat i později. Pokud napadne sníh, teplota ohřevu se pustí na maximum, tedy na 40 °C, tak, aby sníh odtál co nejdříve a napáchal na trávníku co nejméně škod,“ vysvětluje Jiří Nerad. Tomáš Píša ze Sparty k tomu říká: „Na nás jen je, zda zvolíme režim ‚póry otevřeny‘, což znamená, že vytápění se spustí, pokud klesne teplota povrchu hřiště pod 2 °C, nebo ‚tání sněhu‘. U režimu ‚tání sněhu‘ dojde ke spuštění dříve, již při teplotě povrchu hřiště 4 °C. Záleží na venkovní teplotě, kolik sněhu dokážeme odtát za 24 hodin. Pokud je velká kalamita a napadne hodně sněhu během krátké doby, máme odzkoušené, že za 24 hodin dokážeme odtát 10 až 15 cm. Pokud sníh padá pomalu, odtávání probíhá hned.“
Zajímalo nás také, jestli mají hřiště nějaké záložní zdroje, kdyby došlo k výpadku systému. Nemají, ale všichni vědí, že Pražská teplárenská ze skupiny Veolia stejně jako Veolia Praha zajišťuje servis 24/7. „Kdyby došlo k výpadku, díky osvětlovacím rampám SGL (stadium grow lighting), které jsou náhradou přirozeného světla, by bylo možné udržet trávník po nezbytně nutnou dobu bez temperování glykolem, ale samozřejmě záleží na počasí,“ dodává Jiří Nerad ze Slavie.
Jak to vlastně funguje?
Pod hrací plochou jsou nataženy v hloubce 25 až 30 cm desítky kilometrů potrubí, ve kterém proudí horká voda s glykolem.
Jde nám o děti
Pro Veolii je sport velmi důležitý. Velkou podporu od nás dostávají nejen profesionální sportovci, ale hlavně děti. Podporujeme školičky pro malé fotbalisty ve všech pražských prvoligových fotbalových klubech – AC Sparta Praha, SK Slavia Praha, FK Dukla Praha i Bohemians Praha 1905. Sponzorujeme také Pražský přebor, který oficiálně nese název Veolia Pražská teplárenská přebor mužů, a tam také podporujeme ve sportování hlavně děti.
Naše projekty
Představujeme novou čtvrť Nuselský pivovar a budovu Victoria Palace.
Naše projekty
Představujeme další přírůstky do teplárenské soustavy
Mezi nové objekty z ateliéru developera Penta Real Estate, ve kterých zabezpečujeme teplo a teplou vodu, patří v letošním roce nová městská čtvrť s názvem Nuselský pivovar a budova Victoria Palace na Vítězném náměstí.
T REDAKCE F archiv PENTA REAL ESTATE
— Od developera jsme za účelem zajištění výroby a dodávky tepla odkoupili tři plynové kotelny v objektech obytného souboru Nuselský pivovar. V Nuselském pivovaru SEVER sekci A bude zásobovat teplem a teplou vodou plynová kotelna o celkovém výkonu 800 kW. Dodávky tepla a teplé vody jsme zahájili 1. listopadu. Předpokládaný roční objem dodávky tepla bude 3 600 GJ. Byty v Nuselském pivovaru SEVER sekci B již od 8. října zásobuje dodávkami tepla a teplé vody plynová kotelna o celkovém výkonu 800 kW. Tady se předpokládá roční objem dodávky tepla ve výši 3 550 GJ. Nuselský pivovar JIH bude zásobovat teplem a teplou vodou plynová kotelna o celkovém výkonu 1 100 kW. Předpokládaný roční objem dodávky tepla je 2 200 GJ. Tady se zahájení dodávek předpokládá od května 2025.
Nuselský pivovar
Bělehradská 1677, Praha 4 – NusleNová městská čtvrť s názvem Nuselský pivovar vyrůstá v Nuselském údolí v prostoru mezi Bělehradskou a Křesomyslovou ulicí poblíž divadla Na Fidlovačce na pravém břehu Botiče v městské části Praha 4 – Nusle. Rozkládá se na ploše téměř 32 tisíc metrů čtverečních uprostřed živé městské části, a přitom je chráněná od okolního ruchu ulice. Architektonické zpracování celého projektu v sobě spojuje pečlivou rekonstrukci historických budov a nové pojetí rezidenční výstavby.
Bytové domy v nové rezidenční části Nuselského pivovaru nabízejí pohodlí skutečného domova ve vysokém standardu a v širokém výběru dispozic. Všechny byty mají balkón nebo lodžii, terasu nebo předzahrádku. Zástavbu doplňuje vnitroblok plný zeleně a relaxačních zón. Najdete zde bydlení v nové městské čtvrti na hranici Nuslí a Královských Vinohrad, které zcela jistě naplní představy o perfektním prostoru pro život.
— V tomto případě jde o nové připojení Veolia Energie Praha. Horkovodní přípojka DN 80 je napojena na stávající rozvod v křižovatce ulic Verdunská a Národní obrany. Výměníková stanice 204 kW ÚT (podlahové vytápění) + 304 kW ÚT + VZT + 100 kW TV. Akumulace TV 3× 1 000 l (v každé nádobě 20 kW el. topné těleso). Dodávku jsme zahájili 1. října 2023 temperací stavby a od 1. května 2024 dodáváme tepelnou energii. Teplo a teplá voda od nás ve Victoria Palace zvyšuje komfort bydlení v 98 bytových jednotkách na ploše 6 792 m2 a 1 391 m2 ostatních využívaných ploch.
ViCtoria Palace
Vítězné náměstí 1145, Praha 6 – Dejvice
Victoria Palace je synonymem moderního designu a promyšlené funkčnosti. Jde o místo pro úspěšný život na Vítězném náměstí v centru Prahy 6. Prémiové bydlení přibližně se stovkou prostorných bytů ve vysokém standardu, podzemním parkingem, komerčními prostory a službami pro širokou veřejnost nabízí pohodlné bydlení na dobré adrese. Název Victoria Palace vyjadřuje genia loci lokality, který se spojuje s pojmem vítězství již od první republiky.
Název Victoria Palace vyjadřuje genia loci lokality, který se spojuje s pojmem vítězství již od první republiky.
Bydlení ve Victoria Palace podtrhuje nejen jedinečné umístění projektu, ale také moderní design bytů, funkčnost pečlivě vybraných materiálů a zařízení standardního vybavení, jako jsou hliníková okna s izolačním trojsklem, předokenní elektrické žaluzie, celoplošně lepená třívrstvá dřevěná podlaha, velkoformátové obklady a dlažby, podlahové vytápění, systém inteligentního řízení domácnosti, rekuperace a ve vybraných bytech klimatizace.
Každý byt má vlastní terasu nebo lodžii s dřevěnou podlahou. Ve dvou podzemních podlažích jsou majitelům bytů k dispozici garážová stání a sklepy. Pohodlí a bezpečnost obyvatel domu zajišťuje fungování concierge služby recepce.
Chytré řešení
Na Waltrovce jsme instalovali světla, která zvyšují soustředění a šetří energii.
CHYTRÉ ŘEŠENÍ
Světla, která zvyšují soustředěnost a šetří energii
Legatica, ve které od letošního jara najdete mimo jiné i ZÁKAZNICKÉ CENTRUM PVK NEBO PODATELNU PRAŽSKÉ TEPLÁRENSKÉ ZE SKUPINY VEOLIA, je nejen architektonicky krásná, ale je i příkladem zdravé a udržitelné administrativní budovy. Ve spolupráci se společností Spectrasol jsme v ní instalovali LED osvětlení napodobující přirozené sluneční světlo
T Redakce F ARCHIV VEOLIA
— Že se tato budova liší od většiny nových kancelářských prostor, dokazuje především vybavenost unikátním světelným systémem, na němž spolupracovaly společnosti Veolia a Spectrasol.
Veškeré kancelářské prostory v budově osvětluje inovativní prokognitivní LED osvětlení, které je z 97 % totožné se světlem slunečním. Toto řešení vyhovuje potřebě organismu po dostatku přirozeného světla, podporuje zdraví duševní i fyzické a přispívá k psychické pohodě i kognitivním schopnostem. První nájemci budovy se o tom mohli přesvědčit v dubnu 2024.
„Jsme dodavateli nejen energií, ale i ekologických, udržitelných a zdraví prospěšných technologií. A právě budova Legatica je jedním z našich významných projektů,“ říká Otakar Vénos, projektový manažer z útvaru obchodního rozvoje společnosti Veolia, a dodává: „Prvotřídní osvětlení je základem pro spokojenost a vitalitu na pracovištích, a tím i dobré pracovní výsledky zaměstnanců. Proto jsme se domluvili na spolupráci se společností Spectrasol, která nabízí to nejlepší z LED technologií pro použití v interiérech.“
Podívejte se na video a seznamte se s projektem blíže.
Světlo: zdroj soustředění i produktivity
Lidský organismus je naprogramovaný na pravidelný rytmus světla a tmy, který řídí procesy v těle. Zatímco jsme stále evolučně přizpůsobeni na život pod širým nebem a naše potřeba slunečního světla je pořád stejná, v důsledku společenského a technologického vývoje trávíme čím dál více (až 90 %) času v interiérech. Ty většinou osvětluje umělé světlo bez přirozených biologických kvalit daných především spektrálním složením světla, které působí na cirkadiánní systém organismu. Důsledkem je únava, zvýšená chybovost i zhoršení nálady. A tomu se Veolia, jakožto generální dodavatel osvětlení pro nový projekt Legatica Nová Waltrovka, rozhodla předejít. Pro osvětlení všech kancelářských prostor v šestipatrové budově si vybrala technologii české firmy Spectrasol.
20
Prokognitivní osvětlení zlepšuje udržení pozornosti o 20 %.
„Prokognitivní osvětlení dosahuje vizuálních i nevizuálních účinků přirozeného světla, které má zásadní vliv na kognitivní funkce, bdělost, soustředěnost a produktivitu. Podílí se na snižování chybovosti i stresu, a především dlouhodobě podporuje zdraví lidí pobývajících během dne v budovách,“ uvádí Otakar Vénos a dodává: „Jde nám o zdraví a vitalitu všech obyvatel budovy a zároveň chceme inspirovat i další podobné projekty.“
Účinnost nainstalovaného osvětlení ověřila mimo jiné řada experimentů nezávislých vědeckých pracovišť, například výzkumné centrum UCEEB ČVUT v Praze nebo Národní ústav duševního zdraví. „Měření ČVUT v pražských gymnáziích například prokázalo, že s LED osvětlením Spectrasol se po třech měsících od instalace studenti zlepšili v testech krátkodobé paměti o 15 % a v udržené pozornosti až o 20 %,“ prozrazuje Hynek Medřický, CTO Spectrasol.
— Budova Legatica spadá do areálu projektu Penta Real Estate Nové Waltrovky v Praze 5 a navazuje na první úspěšnou etapu Waltrovka.
Zdravé elektrické světlo
Nainstalované osvětlení v budově Legatica je téměř totožné se světlem slunečním. Toto světlo má vyrovnané spektrální složení a jeho barva odpovídá barvě světla slunce za jasného dne. Svítidla optimálně distribuují světlo plošně nebo nepřímo o strop a tím vytvářejí dojem jasného nebe. Všechny zdroje jsou zároveň flicker-free, to znamená, že eliminují blikání, které při delším sledování namáhá a unavuje oči.
Výsledkem je pak biologicky optimalizované světlo, cirkadiánně účinné, zdravé a stimulující, které působí na vizuální i nevizuální systém oka. Hodí se všude tam, kde probíhají duševní nebo fyzické aktivity uvnitř budov a kde se klade zvýšený důraz na potřeby a komfort obyvatel.
Akce v městských částech
Akce v městských částech
Opět jsme podpořili řadu sousedských akcí
Znáte atmosféru příjemně prožitých festivalových rodinných dnů, kdy si děti zkouší nejrůznější sporty a koníčky, něco nového se dozvídají, setkáte se třeba se známými, kteří bydlí o dvě ulice dál, a domů se vracíte v dobré náladě? Víte, že na mnoha takových akcích jsme byli s vámi?
T redakce F ARCHIV VEOLIA
Všude tam, kam dodáváme tepelnou energii a teplou vodu, se zapojujeme i do aktivit pro veřejnost. Nejčastěji jsme přímo spolupořádajícím partnerem a finančně přispíváme dané městské části na organizační zajištění. Podporujeme festivaly, dětské dny, sportovní dny, koncerty, oslavy výročí i posvícení. Často na dané místo vyšleme také promo tým a svoje zástupce, protože vždy uvítáme příležitost zapojit se a vidět se s vámi, s našimi zákazníky.
Nejen v Praze jsme podpořili přes padesát jednotlivých akcí, v některých městských částech i víc než jednu. Můžeme jmenovat alespoň některé, a to na pravém i levém břehu Vltavy. Přispěli jsme na Den dětí Na Pražačce, Koncert pro park v Praze 13, tradiční závod Běchovice–Praha, Dětský den v areálu Rosmarina v Praze 12, Rodinný den na Výstavišti, legendární Čarodějnice na Ladronce, Letňanský triatlon a Letňanský sportovní festival, Biotop Days v Radotíně, Libeňskou pouť v Praze 8, akci Kavky4sport na Pankráci, fotbalový zápas Union spojuje v Praze 6, Dny Prahy 15, Dušičkový večer v Libeňském zámku a další.
Pro návštěvnice a návštěvníky máme vždy v našem stánku připravený program, zábavný kvíz a drobné dárky.
V Praze 10 se Pražská teplárenská ze skupiny Veolia stala hlavním partnerem programu Science festivalu v areálu Gutovka. Termonta Praha vytvořila model výměníkové stanice a spolu s chladicí věží vydechující páru připravila poutavou expozici pro malé i velké. Stali jsme se tak jedním z dvaceti pěti interaktivních stanovišť. „Nejvíc se mi na tom líbí tady ty malé páčky,“ svěřil se nám čtyřletý Eduard Krákora a v očích mu zářily zvídavé plamínky.
Víte, co je to výměníková stanice?
Zařízení, které pomáhá šetřit energii díky tomu, že přeměňuje dálkově dodávanou horkou vodu o teplotě až 130 °C a tlaku až 2 MPa (megapascaly) na teplou vodu do radiátorů pro vytápění a teplou užitkovou vodu do baterií a do sprch. Horká voda se rozvádí po celém městě a do jednotlivých budov, kde se ve výměníkové stanici parametry dodávaného tepla upravují při využití deskových výměníků. To jsou sestavy prolisovaných plechů umístěných blízko sebe a oddělených těsněním. Tyto deskové výměníky mají značnou teplosměnnou plochu a přitom jsou objemově docela malé. Lichými mezerami mezi plechy proudí primární horká voda a sudými sekundární médium určené odběratelům. Ve výměníkové stanici probíhá regulace tak, abychom dosáhli potřebných parametrů pro koncové odběratele.
Science festival na Desítce se těší velké oblibě nejen u místních, ale i v širší Praze. Jde totiž o jedinečnou příležitost zažít vědu v praxi a zážitkovou formou pochopit souvislosti mnoha oborů. Pražská teplárenská ze skupiny Veolia již druhý rok finančně podpořila jeho organizaci a současně se zapojila i do programu. Ve svém stánku nejmladším návštěvnicím a návštěvníkům vysvětlovala princip centrálního dálkového vytápění a jeho ekologické výhody.
Pavel Šutka
— místostarosta MČ Praha 10Rozhovor
„Pořád jsem obyčejný Martin z Nymburka,“ říká letošní zlatý olympionik.
Rozhovor
Pořád jsem obyčejný Martin z Nymburka
Na letních olympijských hrách v Paříži to konečně cinklo a kanoista Martin Fuksa vybojoval dokonce zlatou medaili. Po loňském titulu mistra světa je to další významný úspěch tohoto českého sportovce. Martin se však jako hvězda necítí a už se začíná poctivě připravovat na další sezónu.
T Lucie Kettnerová F archiv Martina Fuksy, The Playbook House a Veolia
Už vám konečně došlo, že jste olympijský vítěz? Užíváte si ten pocit?
Mně to vždycky dojde až při rozhovorech, když se mě na to někdo ptá nebo mě někdo představí jako olympijského vítěze. Ve mně se ale nic nezměnilo, ráno nevstanu a neříkám si: A teď jsem olympijský vítěz. Pořád se cítím jako obyčejný Martin z Nymburka. Po olympiádě mi snad jen přibylo více mediálních povinností, takový zájem o mě nebyl ani po mistrovství světa. Moment dojezdu do cíle jsem si samozřejmě užíval… i stupně vítězů a následnou oslavu. Důležité ale je neusnout na vavřínech, odpočinout si a pak se znovu pustit do práce.
Jak probíhala oslava olympijského zlata?
Velká oslava se konala už v olympijském domě v Paříži, kde byli moji příbuzní i fanoušci. Nejdříve proběhlo moc hezké přivítání na pódiu a dostali jsme ještě nějaké dárky, pak mě čekaly mediální povinnosti a teprve potom jsem si mohl na chvíli sednout a pokecat si. Další oslava mě čekala po příjezdu do rodného Nymburka, kam mě přišly na náměstí přivítat stovky lidí, a pak jsme s přáteli zašli k Labi do hospůdky. To bylo hodně milé.
Byl jste z vítězství hodně dojatý? Došlo i na slzy?
Emoce probíhaly v určitých vlnách. Když jsem dojel do cíle, nebyl jsem ani tolik dojatý, jako spíš šťastný, že to konečně vyšlo. Že jsem si konečně splnil svůj sen. Dojetí se poprvé dostavilo, když jsem se uviděl s taťkou, který je můj trenér, a s bráchou, který je parťák na deblu. Objali jsme se a všichni jsme začali brečet. Pak jsem trošku brečel na stupních vítězů, když jsem na tribuně konečně viděl i manželku a mamku.
Proč je medaile z olympiády většinou považována za nejvyšší metu pro sportovce?
Myslím si, že show kolem olympiády dělá hodně, samozřejmě i konání závodu pouze jednou za čtyři roky. V tu chvíli se na obrazovky upíná opravdu celý svět a veřejnost medaile z olympiády vnímá skutečně jako ty nejcennější. Pro mě je však srovnatelná s titulem mistra světa, který jsem získal loni, protože se závodu účastnili titíž lidé.
— Martin se svým bratrem Petrem.
Ceníte si některé medaile ještě víc než jiných?
Cením si všech svých medailí, protože za každou je dlouhá cesta a každá mě nějakým způsobem formovala. V živé paměti mám ale stále mistrovství světa v Račicích v roce 2017, kdy jsem zvítězil před domácím publikem. To byly silné emoce.
Odlétal jste do Paříže s ambicí na medaili, nebo jste si už rovnou myslel na zlato?
Nechtěl jsem si na sebe klást velké nároky, protože do Tokia i do Ria jsem odjížděl s tím, že bych rád získal medaili, moc jsem se na to upínal a bohužel to nedopadlo. Do Paříže jsem tedy odjížděl s myšlenkou, že každého soupeře, proti kterému pojedu, už jsem někdy porazil, takže vím, že ho klidně dokážu porazit i tady. V minulém roce jsem vyhrál mistrovství světa, takže jsem se jenom utvrdil v tom, že to jde. Ale nechtěl jsem říkat do médií, že si jedu pro medaili, i když jsem po ní toužil. Letos jsem však cítil uvnitř těla, že by to mohlo dopadnout. Před olympiádou jsem měl super tréninky, které mi dodávaly hodně sebevědomí, na závody jsem se těšil.
Rozlišujeme, jestli je voda těžká, nebo lehká. Slaná voda je třeba těžká. A v Labi je také těžká voda, protože je bahnitější.
Bylo to tedy hlavně „v hlavě“, ve vašem mentálním nastavení?
Hlava mi k medaili moc pomohla. Na předchozích dvou olympiádách jsem měl trošku problém s mentální připraveností. Moc jsem vítězství chtěl, a když přišlo finále, tak jsem se z toho prostě po… Pak jsem ale zjistil, že jsou v životě i jiné věci než kanoistika, a v závodě se mi konečně povedlo předvést to, co dělám každý den na tréninku. Konečně jsem mohl prodat, co umím.
Co stojí za tou proměnou?
Mým největším mentálním koučem je teď moje dcera. Od té doby, co se narodila, jsem si uvědomil, že život není jen sport. Dokázal jsem zpomalit, trochu vypnout.
— „Fuksič tým“ tvoří Martin, jeho mladší bratr Petr, který se také věnuje profesionální kanoistice, táta Petr a dědeček Josef, předseda TJ Lokomotiva Nymburk, bývalý kanoista a reprezentační trenér.
Jakou máte motivaci závodit dál? Jste olympijský vítěz, mistr světa, držitel několika rekordů…
Už jsem o tom přemýšlel a pro mě je asi motivací, že mám život profesionálního sportovce moc rád. Baví mě makat na sobě, mít dobrou fyzičku. Kolem kanoistiky je také skvělá parta lidí. Zároveň už bych na sebe nemusel mít takové nároky. Samozřejmě chci i nadále vyhrávat, ale kdyby to třeba nepřišlo, tak bych si z toho nemusel dělat těžkou hlavu.
Navíc mám teď před sebou další výzvu. S bráchou jezdím na deblkánoi, zatím máme jednu medaili ze světového poháru, tak se možná vrhneme na společné tréninky, abychom získali další medaile z velkých závodů.
Podívejte se na nejsilnější vzpomínku, jakou mají Martin s bráchou z dětství.
V jednom rozhovoru jste říkal, že si získanou medaili dáváte na kuchyňský stůl a tam zůstane až do příští medaile. Pořád to platí?
Olympijská medaile se na stole moc dlouho neohřála, s ní jsem tuto tradici porušil, protože ji často převážím na různá setkání, aby ji mohli lidé vidět. Tato medaile je hezká i po umělecké stránce, nese v sobě i trochu historie, protože je v ní zapracovaný kousek Eiffelovky. Ostatní medaile ale na stole mívám, a když už se na tu poslední dívám moc dlouho, motivuje mě to získat nějakou novou.
Na fotkách, kde jste držel v ruce medaili, si nebylo možné nevšimnout vašich nalakovaných nehtů. To mělo také nějaký význam?
Před jedním závodem měla manželka na stole lak na nehty a já jsem si jen tak namaloval jeden dva nehty. Když jsem pak závod vyhrál, tak jsem to musel jako pověrčivý sportovec udělat před každým dalším znovu. Za každou získanou medaili jsem si pak namaloval jeden prst. Na konci sezóny jsem jich měl nalakovaných už asi osm, ale pak jsem od toho upustil, protože jsem viděl nějaké mladé kluky, kteří to mají, a já jsem nechtěl být stejný. Před olympiádou jsem však chtěl štěstí co nejvíce přitáhnout, tak jsem se zeptal manželky, kam chodí na manikúru, a nechal jsem si upravit všechny nehty.
Jaké jste na to zaznamenal reakce?
Řada lidí to neřešila, většina to ale nechápala a nelíbilo se jim to. Já jsem tím ale nic nenaznačoval, bral jsem to jako určitý únik od všeho stresu, protože tak velké závody jsou nervy. Sportovci si hledají různé cestičky, jak ze sebe ten stres dostat.
Pojďme se teď podívat na sport, kterému se věnujete. Můžete úplným sportovním laikům vysvětlit rozdíl mezi kajakem a kánoí?
V kajaku se sedí a pádluje se pádlem, které má dva listy. Kajakáři jsou takoví Eskymáci. V kánoi klečíme a máme pádlo jenom s jedním listem. My jsme takoví indiáni.
Panuje mezi vámi nějaká rivalita? Dobíráte se navzájem?
My se považujeme více méně za jeden sport, takže se mezi sebou moc nešpičkujeme. Možná se jen někdy říká, že kajak je pro holky a pro kluky je kánoe, což je dané tím, že kanoistika byla dlouho převážně mužská disciplína. Větší rivalitu mají mezi sebou spíš kanoisté a veslaři.
Čeští sportovci slaví tradičně úspěchy v hokeji, tenisu a ve vodních sportech. V Paříži cinklo dvakrát zlato právě v kanoistice. Čím to může být?
Kanoistika je poměrně malý sport, takže úspěšní kanoisté už měli často před sebou úspěšné rodiče nebo prarodiče a tradice úspěchu a lásky ke sportu se tu tak předává z generace na generaci. V naší rodině byla ta tradice silná, jezdil táta i děda. Dalším z důvodů může být, že Češi jsou prostě vodáci, i když sjíždění řek je něco jiného než jízda na kanálu. V Česku bylo vodáctví a celý ten životní styl kolem toho velmi oblíbené už od první republiky, od dob trampingu.
— S manželkou Annou má jedenapůlletou dceru Emily.
Vy jste se ale kanoistice jako dítě nevěnoval, hrál jste raději hokej… Rodiče vás do vodních sportů nenutili?
Rodiče mě do ničeho nenutili, nechali mě hrát hokej. Spíš děda trošku zkoušel, když jsem přišel z hokejového tréninku, abych šel ještě na kánoi. Mně se vůbec nechtělo, chtěl jsem být hokejista a viděl jsem se v NHL. Postupem času jsem ale chodil do loděnice stále víc a víc, protože tu byla skvělá parta lidí. Asi víc než samotný sport mě tedy oslovili kamarádi. Hodně ale ve mně zarezonovalo, když jsem v roce 2006 viděl v televizi vyhrát taťku s parťákama mistrovství světa, a řekl jsem si, že bych to chtěl také zažít. Chvíli jsem ještě hokej a kanoistiku kombinoval a pak jsem se začal věnovat čistě jenom kanoistice.
V trenérském týmu máte tátu i dědu. Neměl jste někdy tendenci se vůči nim vymezovat?
Vymezoval jsem se hlavně v pubertě, to byly občas trochu boje. K tréninku jsem přistupoval vždycky poctivě, ale chtěl jsem jít také večer s kamarády někam ven a oni mě moc nechtěli pouštět. To jsem býval naštvaný. Dnes jsem jim ale za to vděčný. Ponorku někdy máme, když jsme spolu třeba dva měsíce na soustředění, proto poslední roky máme tu fintu, že jsme každý sám na pokoji. Takže když se s někým bavit prostě nechceme, jsme sami na pokoji a na tréninku jsme už zase ready.
Není kanoistika oproti hokeji spíše osamělý sport? Na ledě jste s týmem za zády, zatímco v lodi sám.
V lodi jsem sice sám, ale trénuji s partou, vidíme se denně. Jen na závodech je každý za sebe a já jsem se našel v tom, být sám za sebe, nést si zodpovědnost za vítězství i prohru.
180
Tolik centimetrů měří Martin – a i s takovou výškou se dá klečet v kánoi.
Co se vám honí hlavou, když při tréninku jedete po Labi několik kilometrů tam a zase zpátky?
Moje tréninková trasa je opravdu dlouhá, můžu jet po Labi osm kilometrů tam a osm zpátky, nejsem jako plavci v bazénu, kteří se musí po pětadvaceti metrech odrážet. Můžu se dívat po přírodě, která je z vody trochu jiná než ze břehu, nebo si při vytrvalostním tréninku klidně vezmu sluchátka a z telefonu poslouchám hudbu nebo podcasty. Na kratších úsecích ale musím jet fakt naplno a soustředit se, a proto se většinou koukám někam do úrovně špičky lodi.
Stačí vám k trénování jen Labe?
Pokud bychom v České republice měli stabilní počasí a teplo, stačilo by nám určitě jen Labe, v zimě tu ale potřebné kilometry nenajezdíme, a proto díky podpoře svazu můžeme vyrážet do teplých krajin, v posledních letech hlavně do Kolumbie, kde se snažíme využívat i nadmořskou výšku. Využíváme také uměle vytvořený kanál v Račicích, protože je občas dobré zajezdit si na závodní dráze.
Liší se z pohledu závodníka jízda na umělém kanále a na přírodní vodě?
Nejlépe se závodí na uměle vytvořených kanálech, které ovšem nejsou ve všech zemích. Ani v Paříži nebyl, závodilo se na jezeře, což není optimální z hlediska větru, který může zvýhodňovat, nebo naopak znevýhodňovat některé závodníky podle toho, na kterou stranu pádlují. Zároveň rozlišujeme, jestli je voda těžká, nebo lehká.
Jak se to pozná?
Těžko se to popisuje, je to určitý pocit, když dáte pádlo do vody. Závodník má za sebou milióny záběrů, tak prostě hned cítí, jaká voda je. Slaná voda je třeba těžká. A v Labi je také těžká voda, protože je bahnitější. V Račicích je voda krásně čistá a lehká.
Už máte představu, co budete dělat po konci kariéry?
Zatím mám maturitu, tu jsem chtěl mít, přes to pro mě nejede vlak. V budoucnu bych si rád dodělal i nějakou vysokou školu, a to i z důvodu, že jsem členem Armádního sportovního centra Dukla, a abych jako voják mohl získat vyšší hodnost, je potřeba mít vysokou školu. Asi by souvisela se sportem, ale svou budoucnost na pozici trenéra nevidím. Trenér má totiž podobný život jako sportovec, což znamená, že je pořád pryč a netráví čas s rodinou. Přiznám se ale, že to momentálně neřeším, snažím se soustředit na kariéru aktivního sportovce a dávat tomu sto procent.
Jaké máte jako člen Dukly povinnosti vůči armádě?
Mou největší povinností je být nejlepší v tom, co dělám, takže pro mě je povinnost hlavně dobře trénovat a vyhrávat závody. V rámci vojenského světa mám povinnosti minimální. Když jsem do armády vstupoval, musel jsem absolvovat tříměsíční přijímač ve Vyškově jako všichni zájemci o to, být v armádě. Nyní si beru uniformu, jen když máme třeba nějaké vyhlášení sportovců roku. Jednou do roka máme třídenní cvičení ve Vyškově, kde na sebe oblékneme maskáče a například skáčeme v tandemu z vrtulníku, házíme granátem apod. V případě nějaké krizové situace nás ale armáda může povolat stejně jako jiné členy armády.
Máte před sebou letos ještě nějaké další velké závody?
Hlavní sezónu už jsem skončil na konci srpna, kdy proběhlo mistrovství světa. V září mělo být ještě tradiční mistrovství republiky na dlouhé tratě, to ale bylo z důvodu povodní zrušeno, protože řada loděnic byla velkou vodou postižena. Takže já už se začínám připravovat na příští sezónu.
Green Apéro
s Martinem FuksouBezprostředně po návratu z Paříže se Martin zúčastnil Green Apéra (neboli neformálního posezení a rozhovorů o udržitelnosti, byznysu a životě) v Nové Waltrovce. Vzal s sebou celý „Fuksič tým“. Martin se s námi podělil o radost ze zlaté medaile a poděkoval skupině Veolia za dlouhodobou podporu své sportovní kariéry. Při příjemném posezení se projevila kamarádská rivalita bratrů i střet tradičních trenérských postupů s moderním přístupem. Také názory sportovců na téma udržitelnosti a ekologie byly pro všechny zúčastněné velmi inspirativní, neboť nikomu z nás stav naší planety není lhostejný.
Podivejte se na další fotky.
Martin Fuksa (31)
Rychlostní kanoista Martin Fuksa je olympijským vítězem z Letních olympijských her v Paříži 2024, trojnásobným mistrem světa, dvanáctinásobným mistrem Evropy a držitelem dvou světových rekordů. Jeho otec Petr Fuksa je několikanásobným mistrem světa i mistrem Evropy v tomto sportu, kanoistice se věnoval i děda Josef Fuksa. S mladším bratrem Petrem závodí Martin na deblkánoi, na OH v Paříži dojeli na sedmém místě.
Podívejte se na videa:
Volný čas
Vydejte se s námi na adventní trhy třeba do Drážďan, do Krakova nebo do Vídně.
Volný čas
Objevte s námi kouzlo vánočních trhů
Blíží se doba vánočních trhů, které se na mnoha místech zahajují už během listopadu. A to jak v mnoha našich městech, tak u našich sousedů, kam se každoročně vypravují jednotlivci po vlastní ose, ale i celé autobusy s klienty cestovních kanceláří. Nabízíme proto několik tipů na adventní výlety k našim nejbližším sousedům nebo do známých měst.
T Eva Fišerová F SHUTTERSTOCK
— Praha, Staroměstské náměstí – americký magazín Today označil českou metropoli jako nejlepší vánoční destinaci, CNN Travel zařadil vánoční trhy na Staroměstském náměstí mezi na umístily se v TOP 5 prestižního britského listu The Times.
Vánoční trhy mají podobnou atmosféru: náměstí, kde se konají, jsou stylově osvícená, ke stánkům ověšeným vánočními dekoracemi láká vůně svařeného vína, punče a především mnoha sladkostí. Vyzdobené jsou však i ulice a menší náměstí, kde se konají mnohem komornější trhy nejen pro místní. V Praze se můžete vydat v adventu na trhy nejen k dechberoucímu vánočnímu stromu na Staroměstské náměstí, ale i na Václavské náměstí nebo na náměstí Míru. A jestli jste ještě nezavítali na trhy do Německa, do Polska nebo do Rakouska, podívejte se na naše doporučení – možná letos neodolát
Vydejte se za drážďanskou štólou
Vánoční trhy v Německu lákají každoročně k návštěvě spoustu Čechů a nejznámější a nejnavštěvovanější je bezpochyby jeden z největších vánočních trhů v Německu vůbec – Striezelmarkt v Drážďanech, který se tady koná bezmála šest set let. Má tedy bohatou tradici a také vlastní speciální program. Vždy jej otevírá zahajovací ceremonie a druhou adventní neděli na trh přichází čestný průvod s několikatunovou štólou.
259
S Českými drahami dojedete z Prahy do Drážďan na vánoční trhy už od 259 Kč.
Málokdo pak odolá, aby neochutnal typickou Dresdner Christstollen či svařené víno. Nechybějí ani další dobroty – pečené kaštany, perník nebo typické bratwursty. Koupit se tady dají také drobné dárky s vánoční symbolikou, jako jsou dřevěné krušnohorské ozdoby, lužické modrotisky či ochranitelské hvězdy a keramické hrnečky vyrobené právě pro tento trh.
Místo: Altmarkt, Drážďany, 27. 11. – 24. 12. 2024, 10.00–21.00, Dlouhá noc* až do 23.00
* Dlouhá noc letos připadá na 21. prosince, kdy nastává zimní slunovrat, což znamená, že po nejkratším dni v roce přijde nejdelší noc.Ochutnejte vídeňské pražené mandle
Někdy se říká, že kdo nezažil vánoční trhy ve Vídni, o mnoho přišel. Staré Město i bulváry a ulice zdobí slavnostní vánoční osvětlení, které umocňuje vánoční náladu. Vánočních trhů se i ve Vídni koná hned několik už od poloviny listopadu až do Vánoc a i ten hlavní láká především na vyhlášený horký punč v hrnečku, který si mnozí odvážejí jako suvenýr, a na cukrovinky, z nichž snad nejoblíbenější jsou pražené mandle, nebo na nejrůznější klobásy. Ve vzduchu se vznáší vůně Vánoc.
Na Radničním náměstí vítá návštěvníky u vchodu několikametrové loubí se svíčkami a v přízemí radnice se prostory mění na cukrárnu s pekárnou, kde si ti nejmenší i trochu větší kuchaři a kuchařinky můžou vyrobit vlastní cukroví. A je tam pěkně živo. U stánků se kromě občerstvení nabízejí vánoční dárky – často jde o umělecké řemeslné skvosty a ozdoby na vánoční stromečky. Ve Vídni si můžou návštěvníci na vánočním trhu nejen debužírovat, ale i zabruslit na osvětlené ledové dráze v Rathausparku. Že tu každý zamilovaný zamíří pod Herzerlbaum, strom ověšený svítícími červenými srdíčky, je víc než jasné. Pro děti je připraven dvanáctimetrový patrový kolotoč a v parku Vánoční svět se sobím vláčkem, betlémskou stezkou, dětskou chatou a vlastním kluzištěm.
Místo: Rathausplatz, Vídeň, 16. 11. – 26. 12. 2024, 10.00–22.00, 24. 12. 10.00–18.30
Ježíškův trh v Mozartově rodišti
Kvůli adventní atmosféře přibudou ve městě každoročně stovky turistů každý předvánoční den. V Salcburku probíhá současně osm vánočních trhů, ale ten nejkrásnější je podle místních i návštěvníků Ježíškův trh na Rezidenčním a Chrámovém náměstí, v srdci Starého Města u Salcburského dómu. Trh se pokaždé otevírá ve čtvrtek před první adventní nedělí a jeho brány se zavírají až na Nový rok. Otevírání trhu provází slavnostní ceremoniál, kdy spousta světel září do zimního podvečera, z různých koutů znějí vánoční koledy, vzduchem se šíří neodolatelná vůně pečených kaštanů a jablek, punče a svařeného vína, vanilky a skořice. Tradiční dřevěné stánky nabízejí vše, co srdce ráčí: ručně vyráběné ozdoby na stromeček, regionální lahůdky od místních sedláků i umělecké předměty z dílen lidových řemeslníků. Součástí předvánoční atmosféry jsou v Mozartově rodišti kromě klasické nabídky vánoční koncerty v historických prostorách od zámku Mirabell přes mozartovské sály až po pevnost a samozřejmě nechybějí salcburští trubači u dómu.
K vánočnímu trhu patří sborové zpěvy, vánoční koledy, pastýřské hry, vyprávění příběhů, stejně jako veselé hemžení lidí v celém prostoru. To je neopakovatelná atmosféra pohody a rozjímavé nálady. Nesmíme opomenout, že právě kolem Salcburku se odehrává příběh zrození nejslavnější vánoční písně všech dob, Tiché noci. Zvláštní slavnostní atmosféru má večerní prohlídka dómu s loučemi i vyšperkovaná ulice Getreidegasse, jakož i obchody s vánočními ozdobami. Občas řádí v ulicích krampusové, rohatí čerti, kteří během vánočního období trestají zlobivé děti. Vzduch ve městě je provoněný praženými mandlemi, svařeným vínem a vánoční náladu umocňují zvonky. Mnozí návštěvníci zahřátí teplým punčem neodolají romantické vyhlídce z dalšího adventního trhu v pevnosti Franziskischlössl.
Místo: Rezidenční náměstí před Salcburským dómem, Salcburk, 21. 11. 2024 – 1. 1. 2025, po–čt 10.00–20.30, pá 10.00–21.00, so 9.00–21.00, ne 9.00–20.30
Speciální otvírací doba: 24. 12. 9.00–15.00, 25. a 26. 12. 11.00–18.00, 27. – 30. 12. 11.00–20.30, 31. 12. 10.00–1.00, 1. 1. 10.00–18.00Přivezte si betlém z Krakova
V Krakově míří místní i turisté v adventním čase na Hlavní náměstí, tedy Rynek Główny. Na největším evropském středověkém náměstí se tu koná pravidelně vánoční trh. Zeptáte-li se na Jarmark Bożonarodzeniowy, každý vám ochotně ukáže směr, ale když půjdete za davy, vánoční hudbou a typickou vánoční vůní, nezabloudíte. Protože je to jeden z nejkrásnějších vánočních trhů nejen v Polsku, ale i v našem sousedství vůbec, stojí za návštěvu.
Letos bude připraveno přes osmdesát stánků vyzdobených vánočními světýlky, kde prodejci nabízejí ručně vyráběné vánoční ozdoby, dárky, umělecké výrobky, keramiku a tradiční polské výrobky. Samozřejmě nemůže chybět spousta typických dobrot, jako jsou klobásy, plněné taštičky, polévka z červené řepy nebo uzený ovčí sýr. Také tady je hitem svařené víno a další teplé nápoje. A jako každoročně začátkem prosince proběhne soutěž o nejlepší betlém vyrobený z barevného papíru a dalších materiálů. Malí návštěvníci trhu si ve zdejších vánočních dílnách vyrábějí vlastní ozdoby, dárky a třeba právě i malé betlémy.
Místo: Rynek Główny, Krakov, 24. 11. 2024 – 7. 1. 2025, 10.00–22.00
Některé stánky s občerstvením můžou zavírat i později.Projeďte se na mlýnském kole
V Polsku je lákavý také vánoční jarmark v Katovicích. Ten, kdo jej navštívil, tvrdí, že jsou Katovice městem s jedním z nejlepších vánočních trhů v Polsku vůbec. Několik desítek stánků nabízí mimo jiné řemeslné výrobky, vánoční ozdoby, i ty ručně malované, keramiku, výrobky zhotovené technikou decoupage, vánoční přání, věnce, kytice, ekologické tašky, šperky, dřevěné hračky a další pestrý sortiment. Na své si přijdou i zájemci o jízdu na vyhlídkovém mlýnském kole nebo bruslaři. Děti každoročně láká k jízdě kolotoč a pohádkový vlak s barevnými vagóny pomalovanými postavami z pohádkového lesa. Tradičně se na každém vánočním trhu mlsá a není tomu jinak ani v Katovicích. Už na dálku voní perníky, které také skvěle chutnají, barevná lízátka, včelí med a medovina. Na pultech stánků jsou polské a slezské speciality, ale také zahraniční pochoutky: sýry ze Slovenska i z Nizozemska, likéry a víno snad z každého koutu světa, speciality z Maďarska, ze Španělska i vyhlášené belgické hranolky.
Místo: Rynek, Katovice, 15. 11. 2024 – 5. 1. 2025, 10.00–20.00
Nechte se okouzlit předvánoční atmosférou
Letošní mnichovské vánoční trhy, a je jich do tuctu, nabídnou návštěvníkům opět pestrou škálu tradičních řemeslných výrobků, vánočních ozdob, pochoutek a pamlsků, tradičních německých specialit, jako jsou bratwursty, pražené mandle, svařené víno nebo proslulé perníky. Samozřejmě nechybějí ani bavorské klobásy a pečené kaštany, které jsou typické pro adventní období. Historie tradičního jarmarku na Marienplatzu se začala psát již ve 14. století. Mnichovský Weihnachtsmarkt je jedním z největších a nejznámějších vánočních trhů v Německu, každoročně na něj zavítají návštěvníci snad z celého světa kvůli kouzelné předvánoční atmosféře pod zářícími světly a obrovským třicetimetrovým vánočním stromem.
Na hlavním trhu na Marienplatzu je obvykle přes 150 stánků s tradičním sortimentem, najdete tam vše od ručně vyráběných vánočních ozdob, svíček a dřevěných hraček až po šperky, keramiku a další řemeslné výrobky, které obdarovaným udělají určitě radost. Vánoční atmosféra je orámovaná bavorskými zvyky. Mnichovský vánoční trh žije také bohatým kulturním programem. Každý večer tady vystupují pěvecké sbory a hudebníci, takže tu znějí koledy a podtrhují adventní atmosféru. Nezapomíná se ani na zábavu pro děti. Místní radnice se proměňuje v pracovnu, kde si děti můžou vyzkoušet nejrůznější umělecká řemesla a pečení vánočních dobrot.
Místo: Marienplatz, Mnichov, 27. 11. – 24. 12. 2024, 10.00–21.00
Některé stánky můžou zavírat později, zejména o víkendech.Náš tip – Olomouc!
Srdečně vám doporučujeme navštívit také například vánoční trh v Olomouci. Dobrovolníci ze společností OLTERM & TD Olomouc a Veolia Energie ČR vás zvou na tradiční předvánoční punčování na Horním náměstí, a to do stánku sdružení Dobré místo pro život. Nákupem výtečného punče a vánočních dárečků jsme společně od roku 2012 dosud podpořili sdružení Jitro Olomouc, které pomáhá lidem s mentálním a kombinovaným postižením, více než 250 000 korunami.
Tip na vánoční dárek
TIP NA VÁNOČNÍ DÁREK
Hledáte pěkný dárek s příběhem?
Vyberte si v e-shopu NF Veolia a pomozte zároveň chránit mokřady u nás!
Náš firemní nadační fond přispívá už sedm let k záchraně ohrožených mokřadních lokalit v České republice. Prodejem drobných dárkových předmětů získává finance, které pak spolu se svými dary věnuje Českému svazu ochránců přírody. Svaz za tyto prostředky vyhledává vhodné lokality, ty následně vykupuje, revitalizuje a dlouhodobě udržuje. Od zahájení projektu věnoval NF Veolia na záchranu mokřadů již 9,3 miliónu korun.
Podporujeme drobné české výrobce
V nadačním e-shopu najdete z velké části výrobky z dílen drobných výrobců a podnikatelů podpořených NF Veolia z programu STARTér, Věř si a podnikej! „Dochází tak ke smysluplnému propojení a spolupráci, kdy výrobce podpoříme finančně v rozjezdu jeho podnikání a následně od něj nakupujeme jako jeho zákazník,“ uvádí Vendula Valentová, ředitelka Nadačního fondu Veolia.
Všechny nabízené předměty jsou kvalitní, vyrobené v České republice a každý z nich má svůj příběh. V aktuální nabídce najdete například třetí edici karaf Jezerní hladina, tentokrát v nádherné světle modré barvě, ke které je možné zakoupit i skleničky. Karafy vznikly opět na základě studentských návrhů z Ateliéru skla na UMPRUM v Praze. Za návrhem Jezerní hladiny stojí mladá designérka Lucie Němcová. Všechny nabízené karafy i skleničky vyfoukali skláři v moravské sklárně Květná, která patří k nejdéle fungujícím sklárnám na našem území.
Každou ženu potěšíte luxusní přírodní kosmetikou z Jeseníků od paní Ivanové. Sada mýdla, tělového oleje a vonného bylinného pytlíčku je k mání ve variantě citrusových tónů, nebo s dřevitou bylinnou vůní. Milovníci kávy ocení jednoduchý keramický kalíšek na espresso. Jeho autorkou je beskydská keramička Markéta Kalendová.
Budeme mít radost, když u nás najdete inspiraci na dárek, nebo uděláte radost sami sobě.
Nechcete kupovat věcné dary?
Potom můžete projekt na záchranu mokřadů podpořit zakoupením dárkového certifikátu – voucheru. Nebo pošlete svůj finanční příspěvek přímo na účet veřejné sbírky projektu Vraťme vodu přírodě.
Děkujeme, že pomáháte s námi.
Váš Nadační fond Veolia1112011120/0100
Green Apéro
Naše projekty
Roztyly Plaza, Tomíčkova 2427/2, Praha 4 – Chodov
Hagibor Office Europe center, Vinohradská 159, Praha 10 – Žižkov
Dům Comenius, Na Větrníku 2513/4, Praha 6 – Břevnov
Rezidence Juliska, Pod Juliskou, Praha 6 – Dejvice
Victoria Palace, Vítězné náměstí 1145, Praha 6 – Dejvice
Představujeme
Dívka s volavkami zviditelňuje projekt Vraťme vodu přírodě, díky němuž Nadační fond Veolia obnovuje mokřadní lokality, bez kterých se řada živočichů a rostlin neobejde.
Příkladem mohou být právě volavky. Ty jsou pro umělkyni ztělesněním elegance a krásy, a proto je jako členka České společnosti ornitologické do svého díla vložila.
Dívka v jejím podání je připravena postavit se změnám v krajině a je odhodlána začít chránit českou přírodu, zejména pak ptactvo ohrožené suchem.
Čelní pohled plochy, kde unikátní malba vznikla, zabírá 6 × 22 metrů a je vidět z velké dálky.
Akce
Rozhovor
EPC Projekt
Fotogalerie Ohlédnutí
Poměrně náročná oprava nás čekala v ulici Pod Chodovem.
Poměrně náročná oprava nás čekala v ulici Pod Chodovem.
Další akcí významného charakteru byla přeložka kompenzátoru na Rohanském ostrově.
Poslední akcí letošních odstávek byla oprava tepelného napáječe v ulicích Rabakovská, Sazečská a Karosářská.
Poslední akcí letošních odstávek byla oprava tepelného napáječe v ulicích Rabakovská, Sazečská a Karosářská.
Během odstávek bylo vyměněno celkem osm kompenzátorů.
Během odstávek bylo vyměněno celkem osm kompenzátorů.
Fotogalerie dárek
Karafa Jezerní hladina ze sklárny Květná
Skleničky Jezerní hladina ze sklárny Květná
Kalíšek na espresso od Markéty Kalendové z Beskyd
Luxusní přírodní kosmetika z Jeseníků od paní Ivanové
Fotogalerie Téma
SLAVIA
Odtud se vyhřívají tréninkové plochy stadiónu. Teplo od nás ale Slavia využívá i k temperování budovy a ohřevu teplé užitkové vody.SLAVIA
SLAVIA
SPARTA
Na letenském hřišti Sparty má Pražská teplárenská ze skupiny Veolia dokonce dvě výměníkové stanice. Jedna slouží k zahřívání trávníku a druhá k ohřevu užitkové vody a ústředního topení na tribuně.SPARTA
SPARTA
Fotogalerie VZOR
Fotogalerie Popisek
Fotogalerie Popisek
-
Issue title
Issue title
Issue date
Issue description
Search results
Item title
Item description
Item product details
Ohlédnutí
Léto skončilo a s ním i čas letních odstávek teplé vody. Přestože letošní práce ...
Téma
Aby byl trávník na prvoligových fotbalových hřištích zelený celý rok, musí se vyhřívat.
Naše projekty
Představujeme novou čtvrť Nuselský pivovar a budovu Victoria Palace.
Chytré řešení
Na Waltrovce jsme instalovali světla, která zvyšují soustředění a šetří energii.
Rozhovor
„Pořád jsem obyčejný Martin z Nymburka,“ říká letošní zlatý olympionik.
Volný čas
Vydejte se s námi na adventní trhy třeba do Drážďan, do Krakova nebo do Vídně.
EPC Projekt
Veolia Energie dokončila jeden z největších projektů garantovaných úspor energie (EPC) v České republice.
Naše technika
Už šestým rokem máme k dispozici mobilní teplovodní kotelnu. Kde ji využíváme a proč?
Informujeme
Rostoucí ceny energií přiměly v uplynulých letech bytová družstva a společenství vlastníků jednotek zamýšlet se nad úsporami v dodávkách tepla.
Téma
I pro letošní rok jsme připravili dvě stovky akcí na sítích a zdrojích, které ve větší či menší míře ovlivní letní dodávky teplé vody.
Rozhovor
Zaslouží si náš obdiv. Narodil se bez paží, přesto se naučil plavat, lyžovat, jezdit na kole i řídit auto. V plavání reprezentuje Českou republiku na mistrovstvích a paralympiádách, ze kterých si přivezl už hodně medailí včetně těch zlatých. Paralympionika Arnošta Petráčka v jeho cestě za dalším vzácným kovem na paralympiádu do Paříže podporuje i Veolia.
Představujeme
Koncem loňského roku oživil náš objekt v Šímově ulici v Praze 17 velkoplošný murál od umělkyně Toy_Box. Položili jsme jí několik otázek, abychom vás s ní seznámili.
02/2024
Element Podzim/2024
01/2024
Element Léto/2024
Archiv 03/2023
HOT 03/2023
Archiv 02/2023
HOT 02/2023
Archiv 01/2023
HOT 01/2023