-
Element
01/2024
Element Léto/2024
Titul
Úvod
editorial
VÁŽENÉ ČTENÁŘKY,
VÁŽENÍ ČTENÁŘI,vítám vás u letošního prvního čísla magazínu, který pro vás vydává skupina Veolia, váš dodavatel tepla a teplé vody, plynu, kompletních řešení v oblasti fotovoltaiky a elektromobility, odpadového hospodářství nebo například výborné kohoutkové vody. Navazujeme na časopis HOT a měníme se v Element. Jak už víte, usilujeme o ekologickou transformaci a v každém rozhodnutí zohledňujeme udržitelnost. Nový název vystihuje naši činnost, odkazuje na energii budoucnosti, naši energii, energii našich odběratelů, na živly a také na přírodní zdroje, o které dlouhodobě a systematicky pečujeme. Proto Element.
Co je u nás nového? Především jsme přestěhovali některé naše kanceláře do Nové Waltrovky. Budete-li tedy chtít navštívit podatelnu Pražské teplárenské nebo zákaznické centrum Pražských vodovodů a kanalizací, přijeďte za námi třeba metrem, od stanice Radlická už je to jen kousek. Hned na uvítanou vás tam mile překvapí instalace, kterou připravila naše společnost Termonta Praha ve spolupráci s architektonickým studiem Atelier M1. Nepochybuji, že vás zaujme svojí originalitou.
Co vás určitě zajímá, jsou letošní odstávky teplé vody. O těch se dočtete v tématu čísla. Naše odběratele o nich informujeme jako vždy s předstihem dopisem, a potřebujete-li k nim jakékoli další informace, najdete je na stránkách Pražské teplárenské a Veolia Energie ČR.
Poznali jste statečného plavce z naší titulky? To je Arny! Paralympijský vítěz roku 2016 Arnošt Petráček, kterého podporujeme, aby uspěl i na letošní olympiádě pro zdravotně znevýhodněné sportovkyně a sportovce. Přejeme mu, aby si zlato z Ria de Janeira zopakoval i v Paříži. Rozhovor s ním je plný optimismu a zajímavostí, proto vám ho k přečtení vřele doporučuji.
V dalších rubrikách se věnujeme například nově připojeným objektům k naší teplárenské soustavě i ohlédnutí za akcemi, kterých se v roli dobrého souseda účastníme napříč pražskými městskými částmi. Zapomenout nesmím ani na tipy, kde se v Praze vykoupat a užít si slunce i chladivé vlnky. Mysleli jsme na všechny – na ty, kteří mají rádi přírodní koupání například v biotopu nebo ve Vltavě, ale i na ty, co dávají přednost upravené vodě. Možná vás překvapí, kolik takových míst v Praze je a že za osvěžením nebo odpočinkem u vody nemusíte vůbec jezdit za hranice našeho velkoměsta.
Přeji vám krásné léto!
Martin Brůha
ředitel Veolia Energie Region Čechy
a ředitel Pražské teplárenskéELEMENT
je magazín pro odběratele služeb skupiny Veolia Energie ČR, 1/2024. Evidenční číslo: MK ČR E12558. Vydává: Veolia Energie ČR, a.s., Na Florenci 15, 110 00 Praha – Nové Město. Kontakt: komunikace@veoliaenergie.cz. Výroba: Boomerang Communication s.r.o., Nad Kazankou 708/37, 171 00 Praha 7 – Troja, IČO 26447657, www.boomerang.agency. Foto na obálce: ČTK/Profimedia. Fotografie mohou být ilustrační. Tiskové chyby vyhrazeny.Novinky
Novinky
Přestěhovali jsme se
Nově nás najdete v areálu Nová Waltrovka v Radlicích, konkrétně v budově Legatica, ulice Radlická 364/152, Praha 5. K oficiální změně sídla zápisem do Obchodního rejstříku došlo dne 9. 5. 2024. V případě, že se chystáte navštívit podatelnu Pražské teplárenské nebo zákaznické centrum PVK, využijte výše uvedenou adresu. Děkujeme.
Spojení: metro linky „B“ Radlická, tramvaje č. 7 a 21 do konečné zastávky Radlická, autobus č. 153 do zastávky Radlická.
Sokolí hnízdo
V naší teplárně v Mariánských Lázních již několik let po sobě hnízdí pár sokolů stěhovavých. Hnízdo jsme pro ně na komíně instalovali v roce 2016 a trvalo tři roky, než si ho dravci všimli.
Přecházíme na biomasu
Veolia Energie Kolín vyrábí teplo i elektřinu a jako hlavní palivo dosud používala hnědé uhlí. Nyní přechází především na biomasu a tím dojde ke snížení emisí CO2 o 72 000 tun ročně, emisí tuhých znečišťujících látek (prachu) o téměř 3 tuny ročně a emisí oxidu siřičitého (SO2) o 660 tun za rok.
V Kolíně Veolia provozuje 25 kilometrů parních sítí a zásobuje teplem přes 9 000 domácností.
Podpořili jsme etapu Tour de France
Stejně jako v minulém roce i v tom letošním byla skupina Veolia partnerem závodu L’Etape Czech Republic by Tour de France, a navíc naše barvy reprezentovalo 20 závodníků z řad společností skupiny Veolia. Medaili dostal každý, kdo závod dokončil.
Trasy závodu vedly Křivoklátskem, Berounskem a Českým krasem. Nejdelší měla 130,9 km a převýšení 1 900 m.
Lobby v Legatice
Instalace, která zdobí vstupní halu, se zaměřuje na klíčové činnosti skupiny Veolia. Vytvořila ji Termonta Praha ve spolupráci s Atelierem M1 architekti. Nechybí zde potrubí, ventily, čerpadla, výměníky tepla, ale i vybavení domácnosti jako umyvadla, konvice a další. Dílo je doplněno zelenou stěnou z rostlin, která odkazuje na ekologickou transformaci jako smysl naší činnosti.
Podporujeme drobná řemesla
Díky Nadačnímu fondu Veolia a jeho programu Startér, Věř si a podnikej! získali letos na příspěvcích zruční řemeslníci téměř 1 100 000 korun. Jsou mezi nimi například tesaři, pokrývači, klempíři, kovář, ale i paznehtář, který se věnuje preventivní i funkční úpravě paznehtu skotu, především krav.
Produkty od podpořených řemeslníků najdete v obchodě Nadačního fondu Veolia.
Zachraňte s námi mokřad
S programem Vraťme vodu přírodě pomáháme obnovovat mokřady, budovat tůně, podporujeme jejich kosení či spásání a přispíváme k výkupu pozemků, které pak už navždy zůstanou přírodě. Aktuálně můžete podpořit výkup unikátní oblasti v srdci Vysočiny – mokřad Na Skřivánku. Jedná se o 8 hektarů území s rozsáhlými mokřady, potůčky, vrbinami a lesy, kde žije i řada cenných druhů živočichů a rostlin.
Podrobnosti najdete zde.
Webinář o fotovoltaice
Na webinář Uvažujete o fotovoltaice?, který proběhl 21. května, se přihlásilo rekordních 400 účastníků. Ti měli možnost ptát se odborníků ze společnosti Domy sobě – partnera Pražské teplárenské ze skupiny Veolia (více se dočtete tady) na cokoli, co je k otázce fotovoltaiky zajímá. Dozvěděli se také, jak mohou přispět k efektivnějšímu a udržitelnějšímu bydlení.
Prolink na záznam jednotlivých částí webináře:
Informace z Pražské teplárenské ze skupiny Veolia, téma FVE.EPC Projekt
Veolia Energie dokončila jeden z největších projektů garantovaných úspor energie (EPC) v České republice.
EPC Projekt
Psychiatrické nemocnici Bohnice jsme zajistili energetické i finanční úspory
Veolia Energie dokončila jeden z největších projektů garantovaných úspor energie (EPC) v České republice. Psychiatrická nemocnice Bohnice díky tomu spotřebuje o 30 procent méně energie a ušetří téměř 15 miliónů korun ročně. Úspory má zaručené na 10 let.
T REDAKCE F ARCHIV VEOLIA, Shutterstock
„Jednalo se o náročný projekt, který zahrnoval celou řadu stavebních i technologických opatření od výměny téměř 10 kilometrů potrubí a rekonstrukce oken až po zavedení nového systému měření a regulace. Realizaci jsme zvládli v termínu a mohlo začít 10leté období garantovaných úspor. Prokázali jsme, že zvládneme i velký komplexní projekt v rozlehlém areálu, navíc s památkově chráněnými budovami,“ uvedl Reda Rahma, ředitel skupiny Veolia Energie.
Zástupci Psychiatrické nemocnice Bohnice a konsorcia společností Veolia Energie ČR a D-energy podepsali smlouvu na poskytování energetických služeb se zaručenou úsporou v květnu roku 2022. Následovalo ověřování výchozího stavu pro návrh nejvhodnějších energeticky úsporných opatření a už v létě začaly vlastní práce. Ty probíhaly za plného provozu nemocnice, a to až do listopadu roku 2023. Rozsahem a celkovými náklady ve výši přes 600 miliónů korun se zakázka řadí mezi největší projekty EPC v České republice.
Pro náročný projekt využila nemocnice kromě financování metodou EPC také dotace z Operačního programu Životní prostředí a programu Nová zelená úsporám, který chce nyní ministerstvo rozšířit. „Výhodou tohoto způsobu řešení pro nás je možnost kombinace s dotací a skutečnost, že dodavatel smluvně ručí za dosažení úspor. Investice nad rámec dotace jsou spláceny z ušetřených peněz. Jinak bychom si tak rozsáhlou rekonstrukci nemohli dovolit. Ušetříme třetinu nákladů za energie ve srovnání se stavem před realizací a to je významná položka v našich provozních nákladech,“ vysvětlila Zuzana Barboríková, ředitelka Psychiatrické nemocnice Bohnice.
Podívejte se na videoreportáž k projektu EPC v Psychiatrické nemocnici Bohnice.
Co všechno se udělalo
Součástí projektu byla rekonstrukce centrální výměníkové stanice o výkonu 8 MW a instalace 54 objektových výměníkových stanic. Musely se vyčistit kolektory v délce téměř pěti kilometrů a proběhla výměna tepelných rozvodů o celkové délce 9,5 kilometru, jejichž některé části byly postaveny ve třicátých letech minulého století.
Kromě toho došlo k vyvážení otopných soustav. Instalovali jsme například 3 331 termostatických ventilů a hlavic a pro úsporu vody 2 032 perlátorů a úsporných sprch. Zároveň proběhla rozsáhlá výměna osvětlení za úspornější LED světla a zavedli jsme nový systém měření a regulace, pro který byly vybudovány optické sítě v délce 5 kilometrů.
Významnou část zakázky představovaly stavební práce zahrnující výměnu či repasi více než 3 000 kusů oken a dveří či zateplení stěn, střech a půdních prostor jednotlivých budov o celkové ploše přes 20 000 m2. Při rekonstrukci historických, památkově chráněných otvorových výplní část prošla odbornou repasí a část byla nahrazena věrnými replikami s významně lepšími tepelně technickými parametry.
147
Nejméně tolik miliónů Korun ušetří nemocnice za 10 let díky projektu EPC.
Všechny problémy jsme vyřešili, garance už běží
Hlavním problémem byl čas. Nemocnice projekt chystala 5 let a na projekci, povolení a realizaci základních opatření zůstalo 18 měsíců. Navíc všechny práce musely proběhnout bez přerušení provozu. Harmonogram byl na dny, téměř bez rezerv.
Od ledna běží desetileté období garantovaných úspor, jehož součástí je výkon energetického managementu, který bude dosažené úspory průběžně vyhodnocovat a maximalizovat. Garantovaný objem úspor energie činí 6 350 MWh ročně. Dalším přínosem bude snížení spotřeby vody o 7 750 m3 ročně. Finanční úspora by měla dosáhnout 14,7 miliónu korun ročně v referenčních cenách roku 2021, což vzhledem k růstu cen energií a vody bude zřejmě ještě vyšší částka. Za deset let nemocnice uspoří minimálně 147 miliónů korun.
Bohnice můžou jít příkladem
Podobné investice metodou EPC do energetické modernizace budov a areálů by mohly ušetřit provozovatelům stovky miliónů korun na provozních nákladech. Přinášejí také snížení emisí CO2 a přispívají k energetické soběstačnosti státu i plnění evropských cílů. Česká republika musí zrychlit tempo renovací budov, aby dosáhla stanovené energetické účinnosti a dekarbonizace. Evropská směrnice o energetické účinnosti požaduje snížení spotřeby energie v budovách nejméně o 1,9 procenta ročně a využití energetických služeb, jako v případě projektu Psychiatrické nemocnice Bohnice, může pomoci tohoto cíle dosáhnout.
Psychiatrická nemocnice Bohnice — Ústavní 91, Praha 8 – Bohnice
Naše technika
Už šestým rokem máme k dispozici mobilní teplovodní kotelnu. Kde ji využíváme a proč?
naše technika
Mobilní kotelna
Už šestým rokem máme mobilní teplovodní kotelnu. Kde ji využíváme a proč?
T REDAKCE F ARCHIV VEOLIA
„Poprvé jsme mobilní kotelnu použili v době odstávek před pěti lety.“
Od roku 2019 naše společnost PT Koncept ze skupiny Veolia disponuje mobilní teplovodní kotelnou o výkonu 870 kW, která je umístěna ve skříňovém přívěsu a která využívá jako palivo lehký topný olej. Na českém trhu nikdo podobné katalogové řešení nenabízel, a proto jsme se museli podívat za hranice. Vhodné pojetí jsme nalezli až u německého výrobce HotMobil.
S pořízením souvisela i neobvyklá legalizace zdroje, protože česká emisní legislativa pojem „mobilní tepelný zdroj“ nezná. Byl tedy evidován jako záložní stacionární zdroj, ačkoli není fyzicky spojen s konkrétním objektem, který by zásoboval. Jeho povolení k provozu jako záložního zdroje tepla s omezenou provozní dobou je vázáno na území hl. m. Prahy.
Poprvé v aquaparku
V roce 2019 jsme jej poprvé použili v době letních odstávek v prostoru aquaparku Lagoon Letňany. Veřejný bazén totiž vnímáme jako součást občanské vybavenosti a řekli jsme si, že když nabídneme dočasné řešení po dobu nutných oprav, potěšíme tím mnoho aktivních Pražanů, nejen z Letňan. Od té doby se to již stalo tradicí a rádi říkáme, že bazén, na základě požadavku provozovatele, samozřejmě zachováme v provozu i v době odstávek. Náš zdroj má na výstupu teplotu vody 90 °C, takže komfort plavkyň a plavců není nijak narušen a o jeho přítomnosti ani netuší.
Pomáhá při poruchách a odstávkách
Hlavní využití záložního zdroje však spočívá v rychlé a účinné pomoci v případě poruchových stavů, kdy dokáže poměrně snadno dorazit na místo a dočasně zastat příslušný úsek naší soustavy. Jeho významná role také spočívá v překlenutí některých letních odstávkových prací (o těch letošních píšeme tady), aby diskomfort u zákazníků byl co možná nejmenší. Tepelný výkon téměř 900 kW umožňuje pro přípravu teplé vody obsáhnout poměrně velkou lokalitu a jeho uplatnění je spíše limitováno hydraulikou příslušné části sítě.
Dnes je možné si pronajmout i výkonnější záložní zdroje v kontejnerovém provedení, jeden z nich jsme například využili v době odstávek ve Fakultní nemocnici Bulovka. Nejčastěji však využíváme ten náš, je sice menší, ale zastane hodně práce a lze jej odtáhnout za nákladním autem.
Náš zdroj je evidovaný k využití pro Prahu. V ostatních tepelných sítích skupiny by určitě našel také své uplatnění. Před tím by ovšem bylo potřeba zajistit příslušný souhlas místního orgánu ochrany ovzduší, protože jakékoli svévolné využití mobilního zdroje tepla si nemůžeme z reputačních důvodů dovolit.
90
stupňů Celsia je teplota vody na výstupu našeho mobilního zdroje
Pomáháme nemocnicím
Pomáháme nemocnicím
Hematologickému centru jsme darovali kombinovaný terapeutický přístroj
Ústavu hematologie a krevní transfúze (ÚHKT) jsme pořídili kombinovaný terapeutický přístroj určený pro fyzioterapii pacientů s leukémií. Dar v sobě zahrnuje elektroléčbu, terapeutický ultrazvuk, terapeutický laser a bude sloužit pacientům na JIP, transplantační jednotce a lůžkovém oddělení.
T REDAKCE F ARCHIV VEOLIA
— ÚHKT je největší hematologické centrum v Česku a už více než 70 let tu je pro všechny, kteří potřebují opravdu specializovanou léčbu. Tvoří ho totiž nejen špičkoví lékaři, ale také tým osmdesáti vědců pátrajících po tom, proč vůbec poruchy krvetvorby v těle vznikají a jak je co nejúčinněji napravit. Se svými výsledky patří v léčbě leukémií k nejlepším v oboru.
Navázali jsme na svoji loňskou pomoc při rekonstrukci dvou ambulancí, kdy jsme přispěli ke zlepšení alespoň psychického stavu pacientů. Naše první dva dary směřovaly ke zlepšení prostředí ambulancí, kde pacienti čekají na vyšetření, kontroly či návštěvu denního stacionáře a absolvují částečné chemoterapie bez nutnosti celodenní hospitalizace. Vybavili jsme místnost obrazy s přírodními motivy, vyměnili osvětlení a zastaralé sedačky.
Třetí dar
Tentokrát jsme se rozhodli ÚHKT věnovat specializovaný lékařský přístroj. Co všechno umí?
Elektroterapii
Elektroterapie je neinvazivní terapeutická metoda založená na průchodu elektrického proudu tkáněmi organizmu. Elektrický proud se aplikuje kontaktně pomocí elektrod přímo přes kůži pacienta. Používá se v rehabilitaci pro léčbu akutní a chronické bolesti, léčbu dysfunkcí svalového a nervového systému léčbu poúrazových stavů spojených s poruchou pohyblivosti kloubů, zmírnění akutního a chronického edému a podporu periferního krevního oběhu.
Ultrazvukovou terapii
Ultrazvuková terapie je neinvazivní terapeutická metoda, která využívá mechanickou energii podélného vlnění pronikajícího hluboko do měkkých tkání organismu, což vede ke zvýšení lokálního prokrvení a metabolismu. Je určena především k léčbě poruch svalové a vazivové tkáně, k léčbě posttraumatických stavů – například zmírnění edému a urychlení procesu hojení.
Laserovou terapii
Nízkovýkonná laserová terapie je neinvazivní terapeutická metoda založená na aplikaci koherentního, polarizovaného, monochromatického světla ve formě laserového paprsku. Laserový paprsek se v tkáních absorbuje a jeho energie se předá buňkám tkáně k obnovení jejich normální funkce. Účinek je především biostimulační, regenerační, protizánětlivý a analgetický na základě vyvolaných fotochemických reakcí. Nízkovýkonná laserová terapie se indikuje v případech bolestivých stavů pohybového aparátu, u zánětlivých onemocnění kůže, sliznice a měkkých tkání, pro urychlení hojení ran (popálenin, jizev) a při poraněních měkkých tkání.
„Děkujeme společnosti Veolia za dar, který pomáhá našim fyzioterapeutům a fyzioterapeutkám při práci s pacienty. Jsme za něj velmi vděční.“
Andrea Daňková,
tajemnice ředitele ÚHKVInformujeme
Rostoucí ceny energií přiměly v uplynulých letech bytová družstva a společenství vlastníků jednotek zamýšlet se nad úsporami v dodávkách tepla.
Informujeme
Obnažená realita.
Tepelná čerpadla peníze nešetříRostoucí ceny energií přiměly v uplynulých letech bytová družstva a společenství vlastníků jednotek zamýšlet se nad úsporami v dodávkách tepla. Toho využili prodejci tepelných čerpadel, kteří začali předkládat nabídky s údajně úžasnými úsporami. „Praxe však ukázala, že čísla neodpovídají realitě a tepelná čerpadla energetiku nespasí,“ říká Jan Vondráš ze společnosti Invicta Bohemica.
T Eva Fišerová F Shutterstock
55
Domy s litinovými radiátory potřebují vodu ohřátou na 55 až 60 °C.
Invicta Bohemica je poradenská, informační a konzultantská společnost v oblasti energetiky a financí, která se dlouhodobě zabývá mimo jiné analýzou ceny tepla a konkurenceschopností teplárenských soustav oproti decentrálním zdrojům. Své analýzy pak sdílí s bytovými družstvy, společenstvím vlastníků jednotek nebo zástupci měst a obcí. Ty aktuálně velmi zajímá, zda se osvědčila státem podporovaná tepelná čerpadla a co s náklady udělá, až skončí regulace cen energií pro maloodběratele.
„Je logické, že se pro bytová družstva, společenství vlastníků jednotek a další majitele nemovitostí v letech prudce rostoucích cen plynu i elektřiny dostala tato problematika do centra pozornosti. Zajímá je, zda je teplo od aktuálního dodavatele konkurenceschopné, a to i ve vztahu k decentrálním zdrojům,“ popisuje své zkušenosti Jan Vondráš a zároveň sdílí nepříjemnou pravdu: „Na základě našich výpočtů by v bytových domech tepelné čerpadlo vůbec nemělo být konkurentem k teplárenským zdrojům.“
Energošmejdi stále útočí
Podle Jana Vondráše se řada majitelů či správců nemovitostí stále setkává s klamavými praktikami dodavatelů tepelných čerpadel, kteří slibují zcela nereálné ceny tepla, které jsou založeny na nepravdivých nebo zkreslených informacích o instalaci a provozu tepelných čerpadel v bytových domech.
„Jedná se zejména o podhodnocení výše investice, záměrné nezapočítávání nebo podhodnocování odpisu do výsledné ceny tepla z tepelného čerpadla, nereflektování hodnoty investovaných peněz a její promítnutí do konečné ceny či záměrné překrucování účinnosti tepelného čerpadla,“ vyjmenovává některé nešvary. Zájemci o čerpadla by měli myslet i na to, že kromě ceny samotné energie je potřeba počítat i s náklady na údržbu či obsluhu zařízení.
Někteří prodejci pak záměrně zamlčují dokonce i fakt, že tepelné čerpadlo vzduch-voda je vhodné do pasivních nebo nízkoenergetických domů, ne však do domů bytových. Zde je nutná vyšší teplota topné vody, a proto je nezbytné využití ještě záložního zdroje, který v podzimních a zimních měsících provoz čerpadla výrazně prodražuje.
„U dobře zatepleného domu s podlahovým topením stačí teplotu v topení ohřát na 35 stupňů Celsia. Starší bytové nebo panelové domy s litinovými radiátory však potřebují vodu ohřátou na 55 až 60 stupňů Celsia. Abyste na podzim a v zimě dům vytopili, potřebujete tak mít instalovaný ještě záložní zdroj, který najíždí při poklesu teplot, protože účinnost tepelného čerpadla v tomto období výrazně klesá. Čerpadlo zkrátka vodu na požadovaných minimálně 55 stupňů Celsia neohřeje,“ popisuje realitu Jan Vondráš. Zároveň důrazně upozorňuje, že je v systému také občas nutné „uvařit legionellu“, nebezpečnou bakterii, k jejímuž zničení je potřebná teplota převyšující 70 stupňů Celsia. Této teploty lze dosáhnout pouze pomocí již zmiňovaného bivalentního zdroje.
Protože tím záložním zdrojem je zpravidla elektrokotel, musí se majitel připravit na úhradu elektřiny v otopném tarifu se sazbou D57d, která stoupla na více než dvojnásobek.
A tato cena by ještě nemusela být konečná. Pokud by velké bytové domy opravdu začaly přecházet na tepelná čerpadla, jak se původně zamýšlelo, vzrostla by v zimních měsících neúměrně spotřeba elektrické energie, které by byl najednou nedostatek. Tím by logicky opět výrazně stoupla její cena.
Zastropování končí
Domácnosti se mohly alespoň určitou dobu těšit ze zastropovaných cen energií. Tato státní podpora však již ke konci roku 2023 skončila, protože ceny komodit na burze dlouhodobě klesaly. A tak majitelům nemovitostí nezbylo než znovu přepočítávat a vyhodnocovat různé nabídky.
Rozhodování o optimální dodávce tepla by tedy mělo být zvažováno v dlouhodobém horizontu a mělo by zohlednit všechny ekonomické i technické aspekty. „Naše dlouholeté zkušenosti ukazují, že se nevyplácí spoléhat jen na výpočty prodejců alternativních tepelných zdrojů. Proto svým klientům doporučujeme zejména obezřetnost. Nejlepší je nechat si nabídku zkontrolovat nezávislým odborníkem, který není prodejcem decentrálních zdrojů. Vhodné je také nechat si prověřit nabídku současným dodavatelem tepla. Možná budete překvapeni, že nejlepší cenu získáte právě u něj,“ dodává Jan Vondráš.
Jan Vondráš
— energetický analytik, člen think tanku Realistická energetika a ekologie a ředitel poradenské firmy Invicta BohemiaNaše projekty
Naše projekty
Stále připojujeme nové objekty
V roce 2023 se podařilo napojit na soustavu naší distribuční sítě 32 nových objektů, z toho 24 bytových. Je to o něco málo méně než v minulosti, protože doznívá vliv covidové pandemie a následné inflace, která ovlivnila možnosti financování. Rostoucí objem v současnosti uzavíraných smluv na budoucí připojení prokazuje trvalý zájem o ekologické centrální vytápění.
T REDAKCE F ARCHIV firem
Mezi dominantní projekty určitě patří architektonicky atraktivní administrativní budova s názvem Roztyly Plaza postavená společností Passer Invest. Budova se nachází v dopravně velmi zajímavém místě přímo u stanice metra Roztyly a navazuje na přilehlý lesopark. K dispozici je celkem 21 700 m2 kancelářských ploch v sedmi podlažích a 1 600 m2 obchodních ploch v přízemí. Společnost Passer Invest je naším již tradičním zákazníkem a v tomto případě rozšířila svůj odběr tepla o 6 500 GJ s předpokládaným výkonem 1,2 MW.
Zajímavým projektem je i dvojice administrativních budov Office Europe Center postavená společností Crestyl v prostoru pražského Hagiboru. K dispozici je celkem 95 000 m2 kancelářských ploch a 11 000 m2 obchodních ploch. Společnost Crestyl postupně přidává zajímavé stavby do celého prostoru Hagiboru a veškeré nové budovy má v úmyslu napojit na naši distribuční síť. Uvedená dvojice administrativních budov představuje odběr tepla ve výši 7 800 GJ s předpokládaným výkonem 2 MW.
Od loňského roku dodává Veolia Energie Praha z Teplárny Veleslavín omezené množství celkově potřebného tepla do objektu Dům Comenius v Praze 6. Ten se pyšní celou řadou šetrných technologií, jednou z nich je rekuperace vzduchu. Dům Comenius dostavěl a zkolaudoval v roce 2023 developer J&T Real Estate. Jde o objekt s bytovou plochou 9 000 m2, nebytovou plochou 2 600 m2 a s tepelným příkonem 0,18 MW.
V těsné blízkosti naší Výtopny Juliska dokončuje developer Penta Rezidenci Juliska, trojici elegantních šestipodlažních bytových domů, citlivě usazených na úpatí zeleného svahu poblíž Šáreckého údolí. Bytové domy s podlahovou plochou 5 162 m2 a s tepelným příkonem 0,46 MW se právě dokončují a dodávku tepla jim zajišťuje právě výše zmiňovaná výtopna Juliska prostřednictvím předávací stanice v péči Veolia Energie Praha.
Další objekt napojený na naši Výtopnu Juliska, který dokončuje Penta, stojí v těsné blízkosti Vítězného náměstí v Praze 6. Victoria Palace nabídne prémiové bydlení s přibližně stovkou prostorných bytů ve vysokém standardu, podzemním parkingem, komerčními prostory a službami pro širokou veřejnost. Tento objekt disponuje bytovou podlahovou plochou 10 650 m2 a nebytovou plochou 2 000 m2, tepelný příkon činí 1,2 MW.
Nové předávací stanice a přípojky
— Teplovodní předávací stanice s označením BD Alfa Stodůlky, Mukařovského 3121/4, o celkovém výkonu 323 kW a teplovodní přípojka 2 × 25 m.
— Páteřní teplovodní vedení pro nové PS Kaskády Barrandov J, K, L, X1, Y s přípravou na budoucí rozvoj, celková délka 2 × 305 m.
Výstavba pěti nových předávacích stanic pro objekty na adresách:
— Kaskády J, Ondrákové 1288/2, o celkovém výkonu 330 kW a přípojka 2 × 13 m.
— Kaskády K, Gollové 1289/1, o celkovém výkonu 330 kW a přípojka 2 × 20 m.
— Kaskády L, Ondrákové 1286/4, o celkovém výkonu 330 kW a přípojka 2 × 7 m.
— Kaskády X1, náměstí Olgy Scheinpflugové 1293/4, o celkovém výkonu 498 kW a přípojka 2 × 38 m.
— Kaskády Y, Baarové 1292/1, o celkovém výkonu 377 kW a přípojka 2 × 12 m.
Téma
I pro letošní rok jsme připravili dvě stovky akcí na sítích a zdrojích, které ve větší či menší míře ovlivní letní dodávky teplé vody.
Téma
Letní odstávky
S čím letos počítatI pro letošní rok jsme připravili dvě stovky akcí na sítích a zdrojích, které ve větší či menší míře ovlivní letní dodávky teplé vody.
T REDAKCE F Shutterstock
Významné práce budeme, tak jako již každý rok, provádět v odstávce zdroje Mělník ve dnech 13. až 19. 7. V tomto čase dojde k realizaci desítek akcí v oblastech Severního Města. Tradičními pracemi budou výměny kompenzátorů DN1200 a DN700. Oblast Lehovce a Černého Mostu bude odstavena až do 21. 7., a to z důvodu již zmíněné výměny pěti kompenzátorů DN700. Toto opatření, navazující na již provedené práce v roce předchozím, v dalších letech eliminuje riziko havárie na tepelném napaječi pro oblast Černého Mostu.
Kromě přímého vlivu péče o zařízení na našich sítích v letošním roce vstoupila do hry i významná akce realizovaná ze strany Dopravního podniku hl. m. Prahy. Jedná se o přeložku tepelného napáječe (TN) DN350 v ulici Na Pankráci před nákupním centrem Arkády spojenou s výstavbou metra D a prodloužením tramvajové trati. S ohledem na rozsah prací, které jsou stavebně řešeny už nyní, bylo nutno odstavit dodávku do této oblasti již těsně po skončení topné sezóny, a to v termínu od 1. 6. do 6. 6.
Jak jsme popsali výše, s ohledem na manipulace a dostupnosti zdrojů je nutné slučovat oblasti s jednotlivými potřebami prací. Z tohoto důvodu dojde k odstávce v oblasti Jižního Města v období od 21. 7. do 1. 8. a k této oblasti se v daném termínu připojí odstávka lokalit Chodov, Litochleb, Opatov a sídliště Košík, a to
z důvodu prací na hlavním tepelném napáječi v ulici Pod Chodovem. Tato komplikovaná akce přímo ovlivní i odběratele za zdrojem Krč, tedy kompletně oblasti Kamýk, Lhotka, Modřany, Libuš, Písnice a oblast Na Beránku, kde jsou plánovány dvě odstávky pro napojení a odpojení provizorního potrubí v termínech 12. 7. až 15. 7. a 20. 8. až 23. 8., ostatní práce provedeme bez vlivu na odběratele za pomoci spuštění zdroje Krč.
200
V letošním roce proběhnou i další desítky údržbových akcí, které vyžadují odstavení našich zařízení.. Celkem jsme naplánovali na letní období více než 200 akcí.
Kdy nepoteče teplá voda na levém břehu Vltavy
Také na levém břehu Vltavy Veolia Energie Praha pracovala na přípravě odstávkových prací, a to již během topné sezóny. S ohledem na rozsah prací a kapacitní možnosti dodavatelů jsme ve spolupráci s útvarem péče o zákazníky naplánovali přesný harmonogram pro všechny zdroje. Na levém břehu se jedná o teplárnu Veleslavín, parní výtopny Juliska a Zbraslav a lokální plynové zdroje zásobující vždy přilehlou oblast sídliště či městské části (Barrandov, Řepy, Dědina, Stodůlky, Lužiny, Nové Butovice, Velká Ohrada, Radotín). Na zdrojích je nutné během odstávek provést profylaktiku (ochranu) rozvoden, předepsané periodické kontroly technologií a komponent, u vybraných VTZ provést zkoušky těsnosti, tlakové zkoušky a zajistit opravy a výměny, které není možné provádět za provozu. Na rozvodných zařízeních vyměníme vybrané armatury, části potrubí a rozdělovače topné vody. Z větších akcí na blokových kotelnách můžeme zmínit výměny oběhových čerpadel na zdroji ŘOK1 (Řepy) za nová s frekvenčními měniči. Na barrandovských blokových kotelnách se bude provádět výměna potrubí přívodní vody k vodoměrným řadám. Na SOK1 a LOK5 budou probíhat generální opravy tlakových celků kotlů. Na blokových kotelnách LOK3 a LOK5 bude probíhat výměna řídicího systému z důvodu optimalizace chodu zařízení KGJ a kotlů.
Zdrojem s největším instalovaným výkonem ve společnosti Veolia Energie Praha je teplárna Veleslavín, která zásobuje oblast Břevnova, Petřin a Červeného vrchu. Z větších akcí můžeme zmínit výměnu armatur za nové klapky dimenze DN400 na vstupním a výstupním rozdělovači, chemické čištění doplňovacího potrubí a výměnu potrubí ve strojovně DN100. Odstávky jsou plánované na 14. 7. až 20. 7. Na rozvodech výtopny Juliska bude měněno parní a kondenzátní potrubí v ulici Podbabská, kde dojde také k omezení dopravy, a to v době od 12. 8. do 17. 8. Na výtopně Zbraslav dojde k výměně MaR a instalaci nového vodního hospodářství. Provoz zdroje je připravován na provoz s občasnou obsluhou, namísto současného stavu, kde je nutná obsluha trvalá. Během odstávky v době od 13. 8. do 25. 8. budou provedeny nezbytné úpravy technologie, které není možné realizovat za provozu.
Řada oprav a výměn technologií provedených během letních odstávek sníží energetickou náročnost výroby a distribuce a také významně posílí bezpečnost dodávky nejen pro následující topnou sezónu. Sítě blokových kotelen nejsou tak rozsáhlé a nedodávka teplé vody bude tedy vždy lokální. Odstávkové práce jsou rozloženy do celého mimotopného období, a to z důvodu kapacitních možností našich i externích dodavatelů.
Kde najdete termíny odstávek
Přesné termíny odstávek obdrželi smluvní odběratelé dopisem. Pro aktuální informace doporučujeme sledovat stránky Pražské teplárenské a Veolia Energie.
Nová služba
Nová služba
Chytrá řešení pro lepší bydlení
Po nedávném skokovém zdražení energií začalo mnohem víc lidí uvažovat o tom, jak na nich ušetřit. Ve Veolii na to máme recept – projekt Domy sobě, který vede obchodní ředitel společnosti PT Koncept Marek Antl.
T Eva Fišerová F ARCHIV VEOLIA
2020
Domy sobě jsou na trhu od roku 2020, a to díky spolupráci venture-Buildingové společnosti Creative Dock a globální skupiny Veolia, která patří mezi světové lídry v oblasti energetiky.
Veolia už desítky let intenzivně podporuje a rozvíjí programy zaměřené na udržitelné zdroje a ochranu planety. Projekt Domy sobě vznikl cíleně pro segment bytových domů – i proto, že právě tam je ve využívání udržitelných energií stále velká rezerva. Od svého vzniku jsou Domy sobě stále jediná firma v ČR, která se na fotovoltaiku a další úsporné technologie pro bytové domy zaměřuje výhradně. Fotovoltaická elektrárna pro společnosti vlastníků jednotek (SVJ) nebo bytová družstva (BD) přitom velice efektivně zajišťuje solární energii pro desítky bytů současně. Buď podle pravidel komunitní energetiky, nebo s využitím sdruženého odběrného místa (SOM), které navíc jednotlivým bytům ušetří i na poplatcích. Nové elektroměry u bytů jsou majetkem domu a Veolia za ně neúčtuje žádné pravidelné poplatky.
Projekt Domy sobě je pro bytové domy trefa do černého
Optimalizovanou fotovoltaiku firma zajišťuje od administrativy až po předání, včetně vyřízení státní dotace. Přes osvědčené partnery pomůže i s vyřízením úvěru nebo výhodným pojištěním. Délka realizace je několik měsíců – v administrativní části je totiž firma závislá na lhůtách organizací a státních orgánů, od kterých je nutné získat celou řadu povolení. Instalace samotná pak už zabere klidně jen týden. Dodávka je na klíč a prostřednictvím plných mocí se firma postará úplně o všechno.
„Skupina Veolia pomáhá šetřit za energie v bytových domech.“
Při návrhu fotovoltaiky se Domy sobě drží zásady, že nejvýhodnější není co největší systém, ale právě dokonale optimalizovaný návrh založený na potřebách konkrétního domu. Součástí řešení je právě proto i záložní baterie, která levně vyrobenou solární energii přes den uchovává na večer, kdy ji obyvatelé domu mohou díky akumulátoru využít. Baterie tak ještě zvyšuje úsporu. Díky rozumným nákladům má optimalizované řešení i nejkratší možnou návratnost. Veolia ovšem bytovým domům nabízí nejen solární energii, ale také komplexní služby s úsporou až 50 % na energiích. Předáním realizace proto služby zákazníkům nekončí. Samozřejmostí je například i pravidelná údržba instalované technologie v rámci energetického managementu, která zaručuje dlouhodobý maximální přínos.
Moderní služby pro starší i nové bytové domy
Projekt Domy sobě je zaměřený na pohodlí a dlouhodobé snižování nákladů na bydlení. Proto jsou součástí služeb také chytrá čidla sítě Dominiq, která ohlídají spotřebu a její rozúčtování. Kdykoli je v podstatě na minuty přesně vidět, kde a jak je možné ušetřit. Součástí dodávky mohou být dálkové odečty, monitoring elektrárny a toků energií v domě nebo třeba bezpečnostní senzory proti únikům, požáru, vniknutí, odpojování neplatičů atd. Na základě průběžně shromážděných dat pak aplikace Dominiq snadno vytvoří transparentní a přehledné vyúčtování energií pro jednotlivé byty i celé SVJ či BD.
Přesný přehled údajů o spotřebě nabízí unikátní online aplikace Dominiq jak v rámci domu, tak v uživatelském přehledu pro jednotlivé byty (pod samostatným heslem). Každý obyvatel má přesný přehled o své spotřebě: aktuální i roční náklady na energie, detail aktuální spotřeby tepla, studené i teplé vody a elektřiny, jakož i odhad spotřeby do budoucna a porovnání s průměrným bytem. Mimochodem, stejně jako se instalace fotovoltaiky většinou obejde bez jakýchkoli stavebních zásahů, nevyžaduje nic podobného ani bezdrátová technologie čidel. Díky tomu můžete rozsah služeb projektu Domy sobě postupně libovolně rozšiřovat.
Podrobné informace o energeticky úsporných službách včetně modelových výpočtů úspor najdete ZDE
Marek Antl
— Pro Veolii pracuje od roku 2008, od roku 2021 je obchodním ředitelem ve společnosti Veolia Smart Systems ČR.Akce v městských částech
Akce v městských částech
Na akcích pro veřejnost hledejte náš stánek
Pečujeme o vztahy v teple domova i v sousedství a všude tam, kde máme vás, naše odběratele. Proto můžete ve své městské části potkat náš promo tým na některé ze sportovních či rodinných akcí pro veřejnost.
T redakce F ARCHIV VEOLIA
Vítáme každou příležitost zapojit se do komunitního života v lokalitách, kam dodáváme tepelnou energii. Finančně podporujeme organizaci a zajištění široké škály aktivit. Mnohdy také obohatíme přichystaný program o dočasné tetování či malování na obličej a soutěž o hezké dárky. Děti u nás vyplňují zábavný kvíz a dozvídají se víc o jedinečném principu dálkového vytápění.
Až někde zahlédnete stříšku našeho stánku, neváhejte se k nám vydat. Malý dárek máme pro každého. Letos na jaře už jste náš promo tým možná zahlédli v Praze 6, kde proběhla tradiční akce Čarodějnice na Ladronce. V květnu jsme vyrazili do Horních Počernic na Formanské slavnosti, do Kunratic na Divadlo v parku a do Prahy 8 na Libeňskou pouť. Vzápětí jsme se blýskli na oslavách dne dětí v Radotíně a také na Barrandově.
Den dětí jsme společně slavili v Letňanech, kde jsme podpořili akci Letňany nejen dětem neboli den plný her a zábavy, a nechyběli jsme ani na Letňanském triatlonu. Zamířili jsme i na břeh Vltavy a v areálu Rosmarina potěšili tetováním na přání a zástěrkami k vybarvení děti z Prahy 12.
Opět jsme patřili k partnerům Rodinného dne na Výstavišti. Tam nás můžete potkat i 28. září na Dni hrdinů. Nebudeme chybět ani na Pankráci, až se zde 15. 9. rozběhnou Kavky4sport. Pokud si radši než běh vyberete poslech dobré hudby, vydejte se 1. září na Koncert pro park do Prahy 13. Kombinace obojího vás čeká 7. září na Ladronkafestu. Fotbal si můžete přijít zahrát na Břevnov 22. 9. při příležitosti Union spojuje. A za návštěvu rozhodně stojí i Radotínský biotop, ideálně 6.–7. září na skvělých Biotop Days Radotín.
Pokaždé pro vás připravujeme něco trošku jiného a na podzim navíc chystáme velké překvapení. Chcete vědět jaké? Až se ve vaší blízkosti zase bude chystat nějaká hezká akce pro veřejnost, zkuste nás tam najít a uvidíte. Těšíme se na vás!
„Řada občanů naší městské části zná Pražskou teplárenskou ze skupiny Veolia jako spolehlivého dodavatele tepla a teplé vody. Kromě toho nám však také pomáhá připravit některé naše akce pro veřejnost a kromě finanční podpory se zapojuje i do programu. Ať už jde o Dušičkový večer, nebo Libeňskou pouť, dětem se líbí různé aktivity a úkoly na jejich stánku, odkud si odnáší drobné dárky.“
Jana Solomonová
— radní pro kulturu, sport, mládež a volný čas, Úřad městské části Praha 8Foto
Zaslouží si náš obdiv.
Narodil se bez paží, přesto se naučil plavat, lyžovat, jezdit na kole i řídit auto.FOTO ČÍSLA
Rozhovor
Zaslouží si náš obdiv. Narodil se bez paží, přesto se naučil plavat, lyžovat, jezdit na kole i řídit auto. V plavání reprezentuje Českou republiku na mistrovstvích a paralympiádách, ze kterých si přivezl už hodně medailí včetně těch zlatých. Paralympionika Arnošta Petráčka v jeho cestě za dalším vzácným kovem na paralympiádu do Paříže podporuje i Veolia.
Rozhovor
V cíli mě zastaví až náraz do hlavy
V plavání reprezentuje Českou republiku na mistrovstvích a paralympiádách, ze kterých si přivezl už hodně medailí včetně těch zlatých. Paralympionika Arnošta Petráčka v jeho cestě za dalším vzácným kovem na paralympiádu do Paříže podporuje i Veolia.
T Martin Dudek F Archiv Arnošta Petráčka
15
Arny vrcholově závodí v plavání od svých patnácti let.
Od kolika let umíte plavat, kdo vás učil a odkdy plavete závodně?
Plavu odmalinka, naučili mě to rodiče. V jedenácti letech jsem na svých prvních závodech v Karlových Varech získal druhé místo v disciplíně 50 metrů motýlek. To mě hodně nakoplo a chtěl jsem trénovat víc. Od patnácti let jsem začal závodit vrcholově a zúčastnil jsem se svého prvního mistrovství světa v jihoafrickém Durbanu, kde jsem získal druhé místo na trase 50 metrů motýlek.
Měl jste nebo máte nějaký svůj sportovní vzor?
Z handicapovaných sportovců obdivuji Juana Reyese z Mexika, který má jednu nohu, a ze zdravých sportovců Američana Michaela Phelpse. Už získal osmadvacet olympijských medailí a je to vyloženě továrna na medaile.
Kdo vás nyní trénuje?
Teď mám svého stálého osobního trenéra Honzu alias Hanyse Šimka a kondičního trenéra naší reprezentace Gustava Červeného. Oba jsou špičkami ve svém oboru. Trénují zdravé sportovce a u handicapovaných se museli naučit mnoho věcí. Je to i pro ně zajímavá zkušenost.
Jsou podle vás lepšími trenéry muži, nebo ženy?
To je zajímavá otázka. Mám zkušenost s trenéry i s trenérkami. Muži se toho nebojí, jsou více na sílu, než ženy, které jsou citlivější. Trenér do vás buší jako o život, trenérky jak která. Když mě ale trenérka lépe pozná a už ví, co ve mně je, dostane se na stejnou úroveň jako trenér. Za těch osmnáct let plavecké kariéry jsem poznal spoustu úžasných trenérů i trenérek, kteří vědí, o čem plavání je. Patří jim za to ode mě dík, protože odvedli a odvádějí hodně práce.
Jak si jako vrcholový sportovec udržujete kondičku?
Těch způsobů je více. V posilovně nepoužívám stroje, cvičím jen na karimatce. Kondiční trenér mi vymýšlí speciální cviky, abych příliš nezatěžoval kolena, která mám po operaci. Cvičíme sedy lehy, vystrčení nohou co nejvýše a spoustu dalších cviků. Dalším druhem posilování mojí kondice je jízda na speciálně upraveném kole. Řídítka mám lehce uzpůsobená, ohnutá více ke mně a vyvýšená. Na kole posiluji nohy – stehna, lýtka.
Slyšeli jsme, že vás kolo baví…
Je to pro mě doplňkový sport, který mě opravdu baví. Když jsem kdysi uvažoval, ve kterém sportu chci závodit, kolo bylo horkým kandidátem. Bavilo by mě závodit na silnici, ale když se mi na kole kdysi stal úraz, upustil jsem od toho. Kolo mě ale baví dál a rád na něm v létě jezdím.
ARNY
Co by si vybral
1. Rybník, řeku, nebo moře?
Moře.
2. Špekáček, nebo zmrzlinu?
To je tak pade na pade. Ale kdybych si musel vybrat, tak zmrzlinu.
3. Léto, nebo zimu?
Léto.
4. Psa, nebo kočku?
Psa.
— Arny během tréninku.
Máte zajímavý plavecký styl. Říkáte mu delfínové vlnění. V čem spočívá? A proč máte při plavání hlavu na stranu?
Plavu delfínovým vlněním z toho důvodu, že mám špatné nohy a nemohu kopat. Delfínové vlnění je pro mě rychlejší. Spočívá v tom, že ležím na zádech, nejdříve zabírám pod vodou a zhruba po patnácti metrech se musím vynořit a plavu na hladině. Při plavání mám hlavu na stranu, abych se více natáhnul a nepropadal se do vody.
Jak je to vlastně v cíli, do kterého ťukáte hlavou? Musíte nějak přibrzdit, aby vás nebolel náraz do hlavy?
My máme místo dohmatu takzvaný dohlav. Ten nebolí, protože desky elektronické časomíry jsou měkké. Nemusím proto přibržďovat, ale hlavou to vyloženě naperu do cíle plnou silou. Nejdůležitějších je posledních zhruba deset metrů, tam do toho musím jít naplno.
Viděli jsme, že při tréninku používáte pomůcky…
Používáme ploutve a zátěžové ponožky, ty jsou velmi dobré k posilování ve vodě. S ploutvemi děláme spoustu rychlých sérií, kdy zabírám nohama a posiluju dolní končetiny. Pomáhají mi k rychlosti a k lepší stabilitě. Zátěžové ponožky mám na technické cvičení.
Jak často trénujete teď před paralympiádou?
Letos se intenzivně připravujeme na paralympijské hry v Paříži. V prvním cyklu (leden až březen) jsme měli dlouhé vytrvalostní tréninky na 3 až 4 kilometry. Od března do června jsme se zúčastnili několika přípravných závodů v Itálii, Berlíně i po Česku. Mistrovství Evropy bylo pro mě testovacím závodem, který dopadl velmi dobře. V závěrečném cyklu před paralympiádou (červen až srpen) budeme mít několik soustředění v tuzemsku i v zahraničí a na nich se budeme hodně specializovat na rychlost.
Když mluvíme o rychlosti, prý moc rád řídíte…
Auto jsou moje druhé nohy, protože nemůžu chodit delší vzdálenosti. Je velmi důležité pro přesouvání nejen za sportem, ale i za různými aktivitami – za přednáškami ve školách, na sportovní a společenské akce. Pomáhá mi a usnadňuje život. Jezdit v MHD pro mě není úplně fajn.
Vy ale přece měříte jen 148 cm. Které vychytávky v autě máte, abyste mohl řídit?
Mám automatickou převodovku, elektrickou sedačku s pamětí a důležitý je pro mě vypojený airbag řidiče, protože jsem hodně přisunutý k volantu. Jinak mám auto sériově vybavené a nepotřebuji žádné speciální úpravy.
Kolik najezdíte za rok kilometrů?
Pohybuji se mezi 30 až 40 000 km za rok, což je celkem dost. Jezdím na soustředění, na závody, ale kromě sportu mám i další aktivity, takže se ty kilometry nasčítají.
— Arny se zlatou medailí z paralympijských her 2016 v Riu de Janeiru a stříbrnou medailí z paralympijských her 2021 v Tokiu.
Jaký jste řidič? Jezdíte předpisově?
Jaký jsem řidič, to musí zhodnotit někdo, kdo se mnou jezdí. Snažím se jezdit předpisově a hlavně bezpečně vzhledem k tomu, že auto potřebuji každý den. Kdyby se s mým autem něco stalo, nemám možnost skočit hned do jiného.
Stavěla vás někdy policejní hlídka?
Policejní hlídka už mě stavěla několikrát, z devadesáti procent to byla běžná kontrola. Když mě policejní hlídka vidí, je vyjevená, jak mi mohli dát řidičák. Několikrát se mi stalo, že mě policisté poznali. „Když už vás za nic nemůžeme pokutovat, tak bychom vám chtěli popřát hodně štěstí,“ řekli mi třeba. A to mě hodně potěšilo.
Už jste platil nějakou pokutu?
Jo, občas mi přijde pohled z městské krabice, z toho stacionárního radaru, když překročím povolenou rychlost ve městě o pět kilometrů. Za to mi pokuta opravdu přišla, což mi přijde poněkud vtipné. Ale za čtrnáct let jsem pokutu platil asi jen třikrát.
40
Až 40 000 kilometrů najede Arny za rok ve svém autě.
Dočetli jsme se, že také taxikaříte. Je to pravda?
K této profesi jsem se dostal, když jsem se přestěhoval v roce 2019 do Prahy a hledal jsem nějakou brigádu, abych zaplnil svůj volný čas mezi tréninky a závody. Našel jsem prostřednictvím inzerátu jednu úžasnou firmu. Když jsem přišel na pohovor, se šéfovou jsme se domluvili, že bych tuto profesi mohl dělat. Měla místo vyhrazené i pro osobu se zdravotním postižením.
Není pro vás řízení auta náročné?
Mě řízení baví a u volantu si odpočinu. Je to takový útěk od každodenních starostí, ze stereotypu. A jsem moc rád, že mě při taxikařině lidé poznávají a vědí, kdo jsem. Pro mě je to velká motivace, když mi lidé říkají: „Jo, my jsme vás viděli v televizi, my vám fandíme!“
Máte vůbec volný čas? Jak ho trávíte?
Volného času mám málo a ke konci roku ho budu většinu trávit v autě jako taxikář nebo si někam vyrazím s přáteli, třeba do kina či si jen tak posedět. Těch akcí je samozřejmě do paralympiády minimum, nyní se hlavně soustředím na ni. Po paralympiádě bych se třeba rád setkal se svými kamarády, které nyní kvůli přípravě nevídám.
Co plánujete dělat, až půjdete do sportovního důchodu?
Jsem moc rád, že jsem absolvoval vysokou školu se zaměřením na ekonomiku, management a marketing. Škola mi hodně dala, vyučující nám vyprávěli praktické věci a moc jsem se toho naučil. Díky svým sportovním výsledkům jsem se dostal do zajímavých projektů a nabral zkušenosti. V budoucnu bych se chtěl pohybovat ve sportovním marketingu a pomáhat sportovcům zajistit finance a celé zázemí. Dělat jim podporu, to by mě moc bavilo.
Začal jste na tom už nějak pracovat?
Nyní máme díky spolupráci s Nadačním fondem Emil projekt Zlatá Paříž, ve kterém se snažíme vytvořit zázemí pro vybrané účastníky paralympijských her. Velmi mě to naplňuje a po pařížské paralympiádě bych se tomu chtěl věnovat o trochu více. To ale neznamená, že bych končil se svojí sportovní kariérou. Chtěl bych se nominovat na další paralympiádu a absolvovat čtyřletý cyklus do Los Angeles.
O handicapovaných je známo, že mají černější humor…
Handicapovaní lidé mají opravdu hodně drsný humor. Když se podíváte na nějaké záběry kapely The Tap Tap, je to tam jasně vidět. Černý humor je tam pro zdravou společnost vyloženě na hraně. Někteří to ani nedávají.
Vzpomněl byste si na nějakou legrační historku, kterou bychom mohli publikovat?
Ano! Hlasatel na závodech jednou zahlásil: „U bloku číslo 2 se našla noha. Kdo ji postrádá, najde ji u stolku hlasatele.“ Podobných historek mám samozřejmě víc, některé se nedají ani publikovat. Handicapovaní lidé si ze sebe dokáží udělat srandu a berou život tak, jak je, jak jim to pánbůh nadělil. Samozřejmě se najdou i tací, kteří bojují se svým handicapem a nedokáží se s ním úplně vyrovnat. Nezazlívejme jim to. Každý člověk to snáší jinak. Je rozdíl, když máte handicap od narození, takzvanou vrozenou vadu, nebo když se vám handicap stane v průběhu života například úrazem. Pak je smíření
s handicapem daleko těžší i delší.
Jaký máte recept na ty, kteří vůči vám mají hloupé komentáře?
To jsem zažíval hlavně v dětství. Třeba se na mě malé dítě divně koukalo a jeho rodiče mu řekli: „Nekoukej se tam. To je hrozný…“ Hloupých komentářů jsem zažil mraky a pořád se objevují. Někteří lidé dokáží být hodně zlí, jiní jsou v pohodě. Já jsem ale naopak rád, když se lidé ptají, jak se mi to stalo, a mají o mě zájem. Nemám problém jim odpovídat. Když přednáším na základních či středních školách, říkám dětem: ptejte se mě na cokoli, ať už ze sportovního, nebo osobního života. Můžete to na mě sypat ze všech stran.
Jakou nejzajímavější otázku jste od dětí dostal a co jste na ni odpověděl?
Ta nejzajímavější není vhodná k publikování a s dovolením si ji nechám pro sebe (smích). Jinak jsou to otázky typu: Jak si dojdete na toaletu na velkou? Odpovídám, že na to potřebuji mít asistenci, ať už trenéra, nebo kamaráda, tam je to velmi náročné… Pak se mě děti ptají, zda si dokážu obléci ponožky. Tak ty si nedokážu vůbec obléknout. Ale mám speciální ortopedickou tyčku na kalhoty, kterou si na přednášky beru. Děti se mě ptají, jak funguje. Otázek je spousta a já jsem moc rád, že jsou děcka zvídavá. Přemýšlejí nad tím, co handicapovaný člověk zažívá. A je fajn, že je to zajímá.
Kde vlastně bydlíte a jak máte uzpůsobenou domácnost?
Bydlím v Českých Budějovicích ve svém bytečku, kde je celkem dost vychytávek. Mám doma různá madla a nástavce a samozřejmě mám i bidet. V rámci možností jsem samostatný, ale potřebuji dopomoc třeba při nakrájení jídla nebo uvaření čaje. A hlavně potřebuji pomoct v zimě obléct do teplého oblečení.
Jaké je vaše nejoblíbenější jídlo?
Mým nejoblíbenějším jídlem je svíčková. Tu nejlepší samozřejmě dělá moje maminka, mám ji slíbenou po každém závodě a teď mi ji uvaří i po paralympiádě.
Arnoštovy úspěchy
— 2006
stříbro, mistrovství světa, Jihoafrická republika, 50 m motýlek
— 2007
čtyři stříbra, Světové hry, Thajsko, 50 m volný způsob, 50 m znak, 50 m delfín, 100 m volný způsob
— 2014
zlato, mistrovství Německa, 50 m motýlek
— 2015
bronz, mistrovství Německa, 50 m motýlek
— 2016
zlato, paralympiáda, Rio de Janeiro, 50 m znak
zlato, mistrovství Německa, 50 m motýlek
stříbro, mistrovství Evropy, Madeira, 50 m znak
— 2017
zlato, mistrovství světa, Mexiko, 50 m znak
— 2019
stříbro, mistrovství světa, Londýn, 50 m znak
— 2020
stříbro, paralympiáda, Tokio, 50 m znak
— 2021
stříbro, mistrovství Evropy, Madeira, 50 m znak
— 2022
zlato, mistrovství světa, Madeira, 50 m znak
— 2023
bronz, mistrovství světa, Manchester, 50 m znak
— 2024
stříbro, mistrovství Evropy, Portugalsko, 50 m znak
Arnošt Petráček (32)
Český paralympijský plavec, rekordman a rozhodčí. Narodil se 25. července 1991 v Písku s vrozenými vadami horních i dolních končetin a sluchu. Když byl malý, podnikali jeho rodiče v penzionu s bazénem v Lipně nad Vltavou. Tam se naučil plavat. Od Českého paralympijského výboru získal ocenění Nejlepší handicapovaný sportovec roku 2016 a 2023. V září 2019 dokončil bakalářské studium na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích, obor ekonomika podniku.
Více se o něm můžete dozvědět na jeho webu.
Volný čas
Volný čas
Kam v Praze za chladivými vlnkami?
Nemusíte se trmácet za hranice Prahy, když si budete chtít v nadcházejících vedrech zchladit tělo a odpočinout u vody. Chloubou hlavního města je totiž hned několik venkovních areálů, ve kterých si v parných dnech nejen zaplavete, ale i zasportujete, vystavíte své tělo slunečním paprskům nebo si užijete piknik.
T Martin Dudek F SHUTTERSTOCK, ARCHIVY PROVOZOVATELŮ KOUPALIŠŤ A MČ PRAHA 4
Biotop Radotín
První pražský biotop letos slaví desáté narozeniny. Najdete ho nedaleko radotínské základní školy, kde se dříve nacházela problematická oblast s bývalou čističkou odpadních vod, skládkou a rájem bezdomovců a nepřizpůsobivých občanů. V letech 2013–2014 zde městská část Praha 16 společně s hlavním městem Prahou jako investorem stavby vybudovaly takzvaný biotop.
Místo chlóru lekníny
V nejhlubší části biotopu se umisťují lekníny a další hlubokovodní rostliny, pak nastupuje celé spektrum dostupných vodních rostlin a u břehu jsou zasazeny mokřadní rostliny. Celkem se používá asi 30 druhů, například leknín, kosatec, orobinec, rákos, traviny atd.
V areálu se nachází koupací jezero, biologické (čisticí) jezero, letní převlékárny, venkovní sprchy, dětské hřiště a letní toalety. Kromě koupacích lagun a nezbytného příslušenství se v areálu biotopu a bazénu Radotín nachází dětské hřiště, dvě venkovní sauny, malý bazén pro děti a vířivka. Roku 2019 k biotopu přibyl školní bazén s kapacitou 70 lidí, který může veřejnost využívat mimo hodiny školního vyučování.
Celodenní vstupné vyjde na 180 Kč, důchodci, ZTP a děti od 6 do 12 let zaplatí 120 Kč. Zvířata mají do areálu vstup zakázán. Počet slunečníků k zapůjčení na místě je omezený, proto při pěkném počasí doporučujeme vzít si vlastní. Není možné si rezervovat vstup ani koupit vstupenku předem.
Otvírací doba: 10.00–18.00, ranní plavání 7.00–9.00, K Lázním 9, 163 00 Praha 16 – Radotín, www.biotopradotin.cz
Biotop Lhotka
Oblíbené místo vodních radovánek mnoha generací Pražanů, které leží v blízkosti sídliště Novodvorská v Praze 4, se v uplynulých letech přeměnilo za téměř 90 miliónů korun také na biotop a pro čištění vody už nevyužívá chemii, ale čistě přírodní proces: filtry, rostliny a řasy.
600
Tolik osob může být v jednu chvíli v areálu biotopu Lhotka. Biotop Radotín má limit 700 osob.
Pro návštěvníky je k dispozici koupací jezero o rozloze 5 570 m2 ve tvaru nepravidelného oválu s hloubkou v plavecké části až 3,25 metru. Také ve Lhotce je o přírodní koupaliště samozřejmě velký zájem a je nutné počítat s určitými omezeními. Aby se stihla voda ekologicky vyčistit, je počet návštěvníků limitován 600 osobami v areálu. Pokud ale nebudou vodu zbytečně znečišťovat, zvýší se jejich počet na 1 000. Plavci by se proto měli před každým koupáním umýt, aby ze sebe smyli opalovací krém. Do areálu vždy měli a nadále mají zakázaný vstup psi.
Do 15.00 zaplatí dospělí vstupné 150 korun, poté je cena 100 Kč. Nemluvňata do jednoho roku mají vstup zdarma, děti do 15 let, důchodci a ZTP zaplatí 100/80 Kč.
Otvírací doba: červen po–čt 10.00–18.00, pá–ne 9.00–19.00, červenec a srpen po–ne 9.00–20.00, září po–pá 10.00–18.00, so–ne 9.00–18.00 Nad Koupadly, 142 00 Praha 4 – Lhotka, www.koupaliste-lhotka.cz
Žluté lázně
Dalším místem v Praze 4, které pravidelně navštěvují stovky lidí denně kvůli venkovnímu koupání, je areál Žlutých lázní v Podolí umístěný na břehu Vltavy. Mají tu upravenou travnatou pláž i molo pro případné zájemce o koupání. To je tady ale na vlastní odpovědnost, především kvůli nízké teplotě vody, která dosahuje i v horkých dnech maximálně 16 °C. Původně sloužil areál jako koupaliště a sluneční lázně, po výstavbě vltavské kaskády v 50. letech 20. století se ale voda výrazně ochladila. Vodním sportům to nicméně vůbec nevadí. Pro milovníky vody připravili provozovatelé paddleboardy, megaboardy, šlapadla nebo kajaky. Můžete si tady vybrat hned z několika sportovních aktivit, jako jsou oblíbené beachvolejbalové kurty, stolní tenis, pétanque nebo nově také spikeball (hra podobná beachvolejbalu). Pro nejmenší hosty mají lázně vyhrazený dětský koutek se spoustou atrakcí a brouzdališti. A dobrá zpráva pro pejskaře: vstup pejskům (na vodítku) povolen.
Děti od 100 cm do 15 let, studenti do 26 let a důchodci od 62 let zaplatí vstupné 120 Kč, ostatní dospělí 180 Kč, nemluvňata do jednoho roku a ZTP mají vstup zdarma.
Otvírací doba: celoročně 9.00–22.00 Podolské nábř. 3/1184, 140 00 Praha 4 – Podolí, www.zlutelazne.cz
Plavecký stadión Podolí
Dáváte-li přednost chemicky upravené vodě před vltavskou, můžete doslova jen přeběhnout přes ulici a využít služeb asi nejznámějšího pražského plaveckého stadiónu. Stojí tu od roku 1965 na místě bývalé skládky popela a stavebního odpadu, která vznikla z původního Podolského vápencového lomu s cementárnou. Od poloviny 80. let minulého století je plavecký areál spojen potrubím s nedalekou Českou televizí na Kavčích horách. Tam studenou vodu z Podolí využívají k chlazení studií, teplou poté zpět v Podolí na ohřívání bazénů. Plavecký stadión láká na dva venkovní bazény o délkách 33 a 50 metrů i dva typy letního vstupného platného do 15. září. Do 15.00 hodin dospělí zaplatí 280 korun, poté je cena do 18.00 hodin 210 Kč. Dětská vstupenka se pohybuje v ceně 170/150 Kč a studenti do 26 let, důchodci a lidé ZTP zaplatí 190/180 Kč. Venkovní areál má jednu novinku, které si zřejmě všimli jen pravidelní návštěvníci. Je tu vyměněný tobogán, který vypadá úplně stejně jako ten, který tu stál více než 35 let. Téměř nepostřehnutelná výměna se udělala kvůli památkářům, plavecký areál je totiž od roku 2020 kulturní památkou.
Otvírací doba: letní vchod květen–září 8.00–18.00, Podolská 74, 147 00 Praha 4 – Podolí, www.pspodoli.cz
Hostivařská přehrada
Nejvýznamnější a nejvyhledávanější z ploch ke koupání a slunění ve městě je přírodní Hostivařská přehrada. Ta má celých 42 hektarů a jde o největší vodní plochu v metropoli. Je položena v nádherné a klidné lokalitě uprostřed Hostivařského lesoparku. Důležitou součástí areálu jsou převlékárny a sprchy s pitnou vodou, které jsou rovnoměrně rozmístěné po celé pláži. Další nezbytnou součástí areálu je několik stánků s občerstvením a sportoviště. Vyzkoušet si můžete různé druhy vodních sportů, zahrát si lze i pétanque či malý fotbal. I v letošní sezóně vám u hlavní pláže každou sobotu a neděli pohlídají děti.
42
Tolik hektarů má hostivařská nádrž, největší vodní plocha v Praze.
Jednu z nejstarších a nejkrásnějších nudistických pláží v České republice objevíte na konci Hostivařské přehrady, v nejklidnější části celého areálu. Pláž pro milovníky opalování bez plavek je zcela separovaná od hlavní pláže přilehlým lesem.
Vstupné je 150 Kč, důchodci, ZTP a děti od 100 do 140 cm zaplatí 105 Kč. Večerní koupání od 18.00 hodin je jen za 50 Kč. Vstupné do areálu lze hradit pouze hotově, platební karty nepřijímají. Nově lze platit kartou v pizzerii, sportbaru, beachbaru a gyrosu, ostatní stánky s občerstvením přijímají pouze hotovost.
Otvírací doba: 10.00–19.00, K Jezeru, 100 00 Praha 10 – Hostivař, www.hostivarskaprehrada.cz
Plovárna Baden Baden Štvanice
Na pražský ostrov Štvanici se po letech vrátila tradiční plovárna. Historicky se na území hlavního města nacházelo několik desítek menších či větších městských lázní a plováren. Jednou z nich byla i ta na Štvanici, která fungovala v různých podobách od začátku 20. století až do povodní v roce 2002. Návrat ke koupání ve Vltavě, oblíbeném zvláště v 19. a 20. století, umožnilo mimo jiné i zlepšení kvality vody v řece. Místo určené hlavně k odpočinku a relaxaci v roce 2021 dotvořila pláž s pískem, dřevěné molo, brouzdaliště pro děti i různá sportoviště. Pro návštěvníky jsou k dispozici lehátka, toalety, sprchy, občerstvení a paddleboardy k zapůjčení do 18 let zdarma. V plánu je i beachvolejbalové, nohejbalové a badmintonové hřiště.
Otvírací doba: po–pá 14.00–22.00, so–ne 12.00–22.00, ostrov Štvanice, 170 00 Praha 7, FB Baden Baden Štvanice
Víte, jak blízko od Prahy je moře?
S trochou nadsázky bychom mohli říct: moře je blíž, než si myslíte, a to ve Staré Živohošti na Slapech. Rekreační středisko se nachází jen asi 50 km od Prahy a v areálu má velký (23 × 10 m) vyhřívaný venkovní bazén se slanou vodou. Přímo v Praze má slanou vodu bazén v Hloubětíně, letos bude přes léto bohužel z důvodu oprav uzavřen.
Koupaliště Motol
Přírodní koupaliště Motol najdete v Praze 5 u západního konce Fakultní nemocnice v Motole. Má rozlohu 4 100 m² s protékající vodou. Jde o jedno z nejčistších přírodních koupališť v Praze. Koupaliště je zřízeno na prostředním z trojice rybníků, které jsou napájeny Motolským potokem. Je vhodné zejména pro děti, protože není hluboké a má písčité dno. Jestli si chcete dopřát iluzi vesnice uprostřed metropole, je toto malé koupaliště stvořené právě pro vás. Ruch velkoměsta sem nedolehne. Skryté za keři stromy a rákosím nabízí pozvolný sestup po písčitém dnu a úzký travnatý pruh pláže. Převléknout se můžete v dámských či pánských šatnách a osprchovat se pod nekrytými sprchami. Najdete tu i malé hřiště, zahrajete si ping-pong nebo volejbal. V malém bufetu si můžete dopřát občerstvení. Pravá část travnaté pláže je vyhrazena nudistům. Celodenní vstupné je 140 Kč, děti 5 až 15 let a senioři od 65 let zaplatí za vstup 80 Kč a ZTP 70 Kč. Od 17.00 je tu jednotné vstupné 70 Kč. Vstup se psy zakázán.
Otvírací doba: 9.30–20.00, Zahradníčkova, 150 00 Praha 5 – Motol, FB Přírodní koupaliště Motol
Koupaliště Petynka
Travnaté pláže a 50 metrů dlouhý vyhřívaný bazén nabízí koupaliště Petynka ve Střešovicích. Do 15.00 hodin dospělý za celodenní vstup zaplatí 250 Kč, později 180 Kč, děti do 15 let, studenti do 26 let, senioři od 65 let a ZTP 150/100 Kč. Zahrát si lze stolní tenis a plážový volejbal, největší atrakcí je 103 metrů dlouhý tobogán. Za poplatek si tu můžete půjčit nejen plastové lehátko a slunečník, ale pro děti třeba i parníček nebo elektrickou čtyřkolku. Těm nejmenším můžete na místě koupit dětskou plenu do vody, křidélka i nafukovací kruh.
Otvírací doba: 8.00–19.00, Otevřená 1072/4, 169 00 Praha 6 – Střešovice, www.koupalistepetynka.cz
Koupaliště Stírka
Koupaliště je umístěno v klidné lokalitě Prahy a obsahuje velký bazén o rozměrech 42,5 m × 16,5 m, oválný dětský bazén o průměru 16,5 metru, vodní hřib a skluzavku. Mimo jiné je vám k dispozici půjčovna lehátek a slunečníků. K dispozici je také restaurace se zahrádkou, bar, nehtové studio, ping-pong, volejbal a mnoho dalšího. Vstupné se tu platí 220 Kč, od 16.00 hodin 150 Kč, děti do 15 let, ZTP, studenti, senioři od 65 let 150/130 Kč.
Otvírací doba: červen, září 9.00–19.00, červenec–srpen 9.00–20.00, Pod Statky 14, 182 00 Praha 8 – Kobylisy, www.koupaliste-stirka.cz
Mimo Prahu se můžete vykoupat v biotopech:
Železná Ruda – Žabáky
Nový Svět nedaleko Arnoltic
Malvíny v Třešti na Jihlavsku
Koupaliště Ládví
Obyvatelé sídliště Ládví a okolí rádi navštěvují místní udržované koupaliště. Kromě půjčovny lehátek a slunečníků tady najdete i dvě dráhy na pétanque, ke kterému vám půjčí vybavení i pravidla hry. Zdejší velký bazén má rozměry 13,9 × 31,4 m, čtvercové brouzdaliště s vodním hřibem a skluzavkou pro děti 12,5 × 12,5 m. Dospělí zaplatí za vstup 220 Kč, od 16.00 hodin 150 Kč, děti do 15 let, ZTP, studenti, senioři od 65 let 150/130 Kč.
Otvírací doba: červen, září 9.00–19.00, červenec–srpen 9.00–20.00, Štíbrova 1776, 182 00 Praha 8 – Kobylisy, www.koupalisteladvi.cz
Plavecký areál Slavia Praha
V plaveckém areálu Slavia v Praze najdete venkovní 50 metrů dlouhý bazén se skokanskými bloky a diváckou tribunou a také dva mělké dětské bazény se skluzavkou. V okolí bazénů je spousta betonových i travnatých ploch pro odpočinek a opalování. Sportovci si přijdou na své při nohejbalu, volejbalu, ping-pongu nebo minigolfu. Půjčovna sportovního vybavení je samozřejmostí. Děti se zabaví na tobogánu a hřišti s houpačkami a prolézačkami. Pro všechny jsou připraveny občerstvení, mokrý bar i zmrzlina. Celodenní vstup 250 Kč, děti do 15 let 150 Kč, senioři od 65 let 170 Kč, studenti 170 Kč.
Otvírací doba (venkovní bazény od 30. června do 31. srpna) 8.00–20.00, Vladivostocká 1460, 100 00 Praha 10 – Vršovice, www.sk-slavia.cz/plavecky-stadion
Představujeme
Koncem loňského roku oživil náš objekt v Šímově ulici v Praze 17 velkoplošný murál od umělkyně Toy_Box. Položili jsme jí několik otázek, abychom vás s ní seznámili.
Představujeme
Streetartové umění ožilo na dalším z našich objektů
Koncem loňského roku oživil náš objekt v Šímově ulici v Praze 17 velkoplošný murál od umělkyně Toy_Box. Položili jsme jí několik otázek, abychom vás s ní seznámili.
T REDAKCE F Andrea Filičková
„Kresba je vidět z velké dálky, takže dělá radost i řidičům, kteří projíždějí po Plzeňské.“
Co pro vás nabídka ze strany skupiny Veolia znamenala?
Je pro mě čest, že mě oslovila společnost, která si uvědomuje důležitost ekologické transformace a snaží se jít ve svém oboru příkladem. Veolia mi vytvořila ideální podmínky na práci, včetně podpory a technického zázemí, a za to jsem nesmírně vděčná.
Čím je pro vás tohle místo atraktivní z hlediska umělce?
Umění ve veřejném prostoru má skoro až magickou schopnost proměňovat ulice a místa. Fungují podobně jako klasické obrazy, jimiž lidé kultivují a pozvedávají své osobní prostory: Když do všední, známé ulice přidáte něco příjemného, najednou kolemjdoucím přidáte do života dotek krásy, dáte jim radost. Vytvoříte tím místo, kam se lidé jezdí dívat, potkávají se, u některých mých nástěnných maleb si dokonce děti povídají o umění ve veřejném prostoru. Během toho, co jsem malbu v Řepích vytvářela, jsem měla možnost tento efekt pozorovat: chodili kolem lidé ze sídliště, kteří tam bydlí třeba desetiletí nebo chodí na procházky se psy každý den, a říkali mi, jak se jim malba líbí. Drtivá většina z nich se usmívala a bylo vidět, že mají radost. Někteří mi říkali, že je škoda, že nepomaluju celou budovu, protože oni to ze svého okna neuvidí. To je pro mě největší odměna.
Malba je vidět jak z blízkého parku, tak při projíždění nedalekou Plzeňskou ulicí, která je důležitou dopravní tepnou. I proto je to prestižní místo.
Proč zrovna volavky?
Ptáci mě fascinují v posledních letech zejména proto, že můj syn má rád dinosaury. Při zkoumání jejich původu si nelze nevšimnout jejich podobnosti s ptáky. Ptáci jsou neuvěřitelným výtvorem přírody. Jsou naprosto bezchybnou formou, kterou příroda stovky let zdokonalovala, jsou – stejně jako všechna zvířata – naším cenným dědictvím, jehož půvab musíme chránit. Jejich lehká těla přizpůsobená létání jsou pro mě dokonalým příkladem krásy, elegance i efektivity. Pro mě je ale důležité nevnímat přírodu a její krásu jako něco externího, kam se jdeme o víkendu projít, ale jako něco, čeho jsme součástí každý den, a to i ve městě. I každý z nás je takhle dokonalým výtvorem evoluce a darem přírody. Jsme součástí, nikoli podmanitelem. I o tom je tato moje malba.
Jak jste s finálním výsledkem spokojená?
Jsem velmi spokojená, moje nástěnná malba má nádherné barvy a je v ní výrazné malířské gesto. Studovala jsem dlouhé roky, abych dokázala takhle malovat, a jsem pyšná a šťastná, že můžu to, co umím, v ulicích ukázat.
Fotogalerie VZOR
Fotogalerie Popisek
Fotogalerie Popisek
Naše projekty
Roztyly Plaza, Tomíčkova 2427/2, Praha 4 – Chodov
Hagibor Office Europe center, Vinohradská 159, Praha 10 – Žižkov
Dům Comenius, Na Větrníku 2513/4, Praha 6 – Břevnov
Rezidence Juliska, Pod Juliskou, Praha 6 – Dejvice
Victoria Palace, Vítězné náměstí 1145, Praha 6 – Dejvice
Představujeme
Dívka s volavkami zviditelňuje projekt Vraťme vodu přírodě, díky němuž Nadační fond Veolia obnovuje mokřadní lokality, bez kterých se řada živočichů a rostlin neobejde.
Příkladem mohou být právě volavky. Ty jsou pro umělkyni ztělesněním elegance a krásy, a proto je jako členka České společnosti ornitologické do svého díla vložila.
Dívka v jejím podání je připravena postavit se změnám v krajině a je odhodlána začít chránit českou přírodu, zejména pak ptactvo ohrožené suchem.
Čelní pohled plochy, kde unikátní malba vznikla, zabírá 6 × 22 metrů a je vidět z velké dálky.
Akce
Rozhovor
Arny s maminkou jako miminko.
Jako batole na odrážedle
Na maturitním plese.
Na promoci s rodiči.
S nejcennějšími medailemi.
V novém autě.
EPC Projekt
- 1129908.svg
- 1129909.svg
- 1129912.png
- 1129974.jpg
- 1130248.svg
- 1130490.jpg
- 1133794.svg
- 1133795.svg
- 1133797.svg
- 1133798.svg
- 1133799.jpg
- 1133800.jpg
- 1133804.jpg
- 1133805.jpg
- 1133809.jpg
- 1133810.png
- 1133812.svg
- 1133813.jpg
- 1133814.jpg
- 1133815.jpg
- 1133816.jpg
- 1133817.jpg
- 1133820.jpg
- 1133823.jpg
- 1133839.jpg
- 1133840.png
- 1133841.svg
- 1133845.png
- 1133847.jpg
- 1133848.jpg
- 1133849.jpg
- 1133850.jpg
- 1133851.jpg
- 1133852.jpg
- 1133853.jpg
- 1133857.svg
- 1133858.jpg
- 1133859.jpg
- 1133860.jpg
- 1133861.jpg
- 1133862.jpg
- 1133863.jpg
- 1133864.jpg
- 1133865.jpg
- 1133866.jpg
- 1133869.jpg
- 1133870.jpg
- 1133871.jpg
- 1133873.jpg
- 1133874.jpg
- 1133875.jpg
- 1133887.jpg
- 1133888.jpg
- 1133890.jpg
- 1133891.jpg
- 1133892.jpg
- 1133893.jpg
- 1133894.jpg
- 1133895.jpg
- 1133896.jpg
- 1133897.jpg
- 1133898.jpg
- 1133899.jpg
- 1141881.jpg
- 1141883.pdf
- 1141884.jpg
- 1141885.jpg
- 1141886.jpg
- 1141888.jpg
- 1141889.jpg
- 1141890.jpg
- 1141891.jpg
- 1141892.jpg
- 1141893.jpg
- 1141894.jpg
- 1142121.jpg
- 1146375.jpg
- 1146379.jpg
- 1146380.jpg
- 1146389.jpg
- 1146391.jpg
- 1146392.jpg
- 1147116.jpg
-
Issue title
Issue title
Issue date
Issue description
Search results
Item title
Item description
Item product details
Ohlédnutí
Léto skončilo a s ním i čas letních odstávek teplé vody. Přestože letošní práce ...
Téma
Aby byl trávník na prvoligových fotbalových hřištích zelený celý rok, musí se vyhřívat.
Naše projekty
Představujeme novou čtvrť Nuselský pivovar a budovu Victoria Palace.
Chytré řešení
Na Waltrovce jsme instalovali světla, která zvyšují soustředění a šetří energii.
Rozhovor
„Pořád jsem obyčejný Martin z Nymburka,“ říká letošní zlatý olympionik.
Volný čas
Vydejte se s námi na adventní trhy třeba do Drážďan, do Krakova nebo do Vídně.
EPC Projekt
Veolia Energie dokončila jeden z největších projektů garantovaných úspor energie (EPC) v České republice.
Naše technika
Už šestým rokem máme k dispozici mobilní teplovodní kotelnu. Kde ji využíváme a proč?
Informujeme
Rostoucí ceny energií přiměly v uplynulých letech bytová družstva a společenství vlastníků jednotek zamýšlet se nad úsporami v dodávkách tepla.
Téma
I pro letošní rok jsme připravili dvě stovky akcí na sítích a zdrojích, které ve větší či menší míře ovlivní letní dodávky teplé vody.
Rozhovor
Zaslouží si náš obdiv. Narodil se bez paží, přesto se naučil plavat, lyžovat, jezdit na kole i řídit auto. V plavání reprezentuje Českou republiku na mistrovstvích a paralympiádách, ze kterých si přivezl už hodně medailí včetně těch zlatých. Paralympionika Arnošta Petráčka v jeho cestě za dalším vzácným kovem na paralympiádu do Paříže podporuje i Veolia.
Představujeme
Koncem loňského roku oživil náš objekt v Šímově ulici v Praze 17 velkoplošný murál od umělkyně Toy_Box. Položili jsme jí několik otázek, abychom vás s ní seznámili.
02/2024
Element Podzim/2024
01/2024
Element Léto/2024
Archiv 03/2023
HOT 03/2023
Archiv 02/2023
HOT 02/2023
Archiv 01/2023
HOT 01/2023