Element
Synced!
Žádost o souhlas s ukládáním volitelných informací

Pro základní fungování webu nepotřebujeme ukládat žádné informace (tzv. cookies apod.). Rádi bychom vás ale požádali o souhlas s uložením volitelných informací:

Anonymní unikátní ID

Díky němu příště poznáme, že se jedná o stejné zařízení, a budeme tak moci přesněji vyhodnotit návštěvnost. Identifikátor je zcela anonymní.

Aa

Aa

Aa

Aa

Aa

 

 

 

 

aA

Rozhovor

V cíli mě zastaví až náraz do hlavy

V plavání reprezentuje Českou republiku na mistrovstvích a paralympiádách, ze kterých si přivezl už hodně medailí včetně těch zlatých. Paralympionika Arnošta Petráčka v jeho cestě za dalším vzácným kovem na paralympiádu do Paříže podporuje i Veolia.

T Martin Dudek F Archiv Arnošta Petráčka

15

Arny vrcholově závodí v plavání od svých patnácti let.

Od kolika let umíte plavat, kdo vás učil a odkdy plavete závodně? 

Plavu odmalinka, naučili mě to rodiče. V jedenácti letech jsem na svých prvních závodech v Karlových Varech získal druhé místo v disciplíně 50 metrů motýlek. To mě hodně nakoplo a chtěl jsem trénovat víc. Od patnácti let jsem začal závodit vrcholově a zúčastnil jsem se svého prvního mistrovství světa v jihoafrickém Durbanu, kde jsem získal druhé místo na trase 50 metrů motýlek.

Měl jste nebo máte nějaký svůj sportovní vzor?

Z handicapovaných sportovců obdivuji Juana Reyese z Mexika, který má jednu nohu, a ze zdravých sportovců Američana Michaela Phelpse. Už získal osmadvacet olympijských medailí a je to vyloženě továrna na medaile.

Kdo vás nyní trénuje?

Teď mám svého stálého osobního trenéra Honzu alias Hanyse Šimka a kondičního trenéra naší reprezentace Gustava Červeného. Oba jsou špičkami ve svém oboru. Trénují zdravé sportovce a u handicapovaných se museli naučit mnoho věcí. Je to i pro ně zajímavá zkušenost.

Jsou podle vás lepšími trenéry muži, nebo ženy?

To je zajímavá otázka. Mám zkušenost s trenéry i s trenérkami. Muži se toho nebojí, jsou více na sílu, než ženy, které jsou citlivější. Trenér do vás buší jako o život, trenérky jak která. Když mě ale trenérka lépe pozná a už ví, co ve mně je, dostane se na stejnou úroveň jako trenér. Za těch osmnáct let plavecké kariéry jsem poznal spoustu úžasných trenérů i trenérek, kteří vědí, o čem plavání je. Patří jim za to ode mě dík, protože odvedli a odvádějí hodně práce. 

Jak si jako vrcholový sportovec udržujete kondičku?

Těch způsobů je více. V posilovně nepoužívám stroje, cvičím jen na karimatce. Kondiční trenér mi vymýšlí speciální cviky, abych příliš nezatěžoval kolena, která mám po operaci. Cvičíme sedy lehy, vystrčení nohou co nejvýše a spoustu dalších cviků. Dalším druhem posilování mojí kondice je jízda na speciálně upraveném kole. Řídítka mám lehce uzpůsobená, ohnutá více ke mně a vyvýšená. Na kole posiluji nohy – stehna, lýtka. 

Slyšeli jsme, že vás kolo baví…

Je to pro mě doplňkový sport, který mě opravdu baví. Když jsem kdysi uvažoval, ve kterém sportu chci závodit, kolo bylo horkým kandidátem. Bavilo by mě závodit na silnici, ale když se mi na kole kdysi stal úraz, upustil jsem od toho. Kolo mě ale baví dál a rád na něm v létě jezdím.

ARNY

Co by si vybral 

1. Rybník, řeku, nebo moře? 

Moře.

2. Špekáček, nebo zmrzlinu?

To je tak pade na pade. Ale kdybych si musel vybrat, tak zmrzlinu.

3. Léto, nebo zimu? 

Léto.

4. Psa, nebo kočku? 

Psa.

 Arny během tréninku.

Máte zajímavý plavecký styl. Říkáte mu delfínové vlnění. V čem spočívá? A proč máte při plavání hlavu na stranu?

Plavu delfínovým vlněním z toho důvodu, že mám špatné nohy a nemohu kopat. Delfínové vlnění je pro mě rychlejší. Spočívá v tom, že ležím na zádech, nejdříve zabírám pod vodou a zhruba po patnácti metrech se musím vynořit a plavu na hladině. Při plavání mám hlavu na stranu, abych se více natáhnul a nepropadal se do vody.

Jak je to vlastně v cíli, do kterého ťukáte hlavou? Musíte nějak přibrzdit, aby vás nebolel náraz do hlavy?

My máme místo dohmatu takzvaný dohlav. Ten nebolí, protože desky elektronické časomíry jsou měkké. Nemusím proto přibržďovat, ale hlavou to vyloženě naperu do cíle plnou silou. Nejdůležitějších je posledních zhruba deset metrů, tam do toho musím jít naplno.

Viděli jsme, že při tréninku používáte pomůcky…

Používáme ploutve a zátěžové ponožky, ty jsou velmi dobré k posilování ve vodě. S ploutvemi děláme spoustu rychlých sérií, kdy zabírám nohama a posiluju dolní končetiny. Pomáhají mi k rychlosti a k lepší stabilitě. Zátěžové ponožky mám na technické cvičení. 

Jak často trénujete teď před paralympiádou?

Letos se intenzivně připravujeme na paralympijské hry v Paříži. V prvním cyklu (leden až březen) jsme měli dlouhé vytrvalostní tréninky na 3 až 4 kilometry. Od března do června jsme se zúčastnili několika přípravných závodů v Itálii, Berlíně i po Česku. Mistrovství Evropy bylo pro mě testovacím závodem, který dopadl velmi dobře. V závěrečném cyklu před paralympiádou (červen až srpen) budeme mít několik soustředění v tuzemsku i v zahraničí a na nich se budeme hodně specializovat na rychlost. 

Když mluvíme o rychlosti, prý moc rád řídíte…

Auto jsou moje druhé nohy, protože nemůžu chodit delší vzdálenosti. Je velmi důležité pro přesouvání nejen za sportem, ale i za různými aktivitami – za přednáškami ve školách, na sportovní a společenské akce. Pomáhá mi a usnadňuje život. Jezdit v MHD pro mě není úplně fajn. 

Vy ale přece měříte jen 148 cm. Které vychytávky v autě máte, abyste mohl řídit?

Mám automatickou převodovku, elektrickou sedačku s pamětí a důležitý je pro mě vypojený airbag řidiče, protože jsem hodně přisunutý k volantu. Jinak mám auto sériově vybavené a nepotřebuji žádné speciální úpravy. 

Kolik najezdíte za rok kilometrů?

Pohybuji se mezi 30 až 40 000 km za rok, což je celkem dost. Jezdím na soustředění, na závody, ale kromě sportu mám i další aktivity, takže se ty kilometry nasčítají.

 Arny se zlatou medailí z paralympijských her 2016 v Riu de Janeiru a stříbrnou medailí z paralympijských her 2021 v Tokiu.

Jaký jste řidič? Jezdíte předpisově? 

Jaký jsem řidič, to musí zhodnotit někdo, kdo se mnou jezdí. Snažím se jezdit předpisově a hlavně bezpečně vzhledem k tomu, že auto potřebuji každý den. Kdyby se s mým autem něco stalo, nemám možnost skočit hned do jiného.

Stavěla vás někdy policejní hlídka? 

Policejní hlídka už mě stavěla několikrát, z devadesáti procent to byla běžná kontrola. Když mě policejní hlídka vidí, je vyjevená, jak mi mohli dát řidičák. Několikrát se mi stalo, že mě policisté poznali. „Když už vás za nic nemůžeme pokutovat, tak bychom vám chtěli popřát hodně štěstí,“ řekli mi třeba. A to mě hodně potěšilo. 

Už jste platil nějakou pokutu?

Jo, občas mi přijde pohled z městské krabice, z toho stacionárního radaru, když překročím povolenou rychlost ve městě o pět kilometrů. Za to mi pokuta opravdu přišla, což mi přijde poněkud vtipné. Ale za čtrnáct let jsem pokutu platil asi jen třikrát.

40

Až 40 000 kilometrů najede Arny za rok ve svém autě.

Dočetli jsme se, že také taxikaříte. Je to pravda?

K této profesi jsem se dostal, když jsem se přestěhoval v roce 2019 do Prahy a hledal jsem nějakou brigádu, abych zaplnil svůj volný čas mezi tréninky a závody. Našel jsem prostřednictvím inzerátu jednu úžasnou firmu. Když jsem přišel na pohovor, se šéfovou jsme se domluvili, že bych tuto profesi mohl dělat. Měla místo vyhrazené i pro osobu se zdravotním postižením. 

Není pro vás řízení auta náročné?

Mě řízení baví a u volantu si odpočinu. Je to takový útěk od každodenních starostí, ze stereotypu. A jsem moc rád, že mě při taxikařině lidé poznávají a vědí, kdo jsem. Pro mě je to velká motivace, když mi lidé říkají: „Jo, my jsme vás viděli v televizi, my vám fandíme!“

Máte vůbec volný čas? Jak ho trávíte?

Volného času mám málo a ke konci roku ho budu většinu trávit v autě jako taxikář nebo si někam vyrazím s přáteli, třeba do kina či si jen tak posedět. Těch akcí je samozřejmě do paralympiády minimum, nyní se hlavně soustředím na ni. Po paralympiádě bych se třeba rád setkal se svými kamarády, které nyní kvůli přípravě nevídám. 

Co plánujete dělat, až půjdete do sportovního důchodu?

Jsem moc rád, že jsem absolvoval vysokou školu se zaměřením na ekonomiku, management a marketing. Škola mi hodně dala, vyučující nám vyprávěli praktické věci a moc jsem se toho naučil. Díky svým sportovním výsledkům jsem se dostal do zajímavých projektů a nabral zkušenosti. V budoucnu bych se chtěl pohybovat ve sportovním marketingu a pomáhat sportovcům zajistit finance a celé zázemí. Dělat jim podporu, to by mě moc bavilo. 

Začal jste na tom už nějak pracovat?

Nyní máme díky spolupráci s Nadačním fondem Emil projekt Zlatá Paříž, ve kterém se snažíme vytvořit zázemí pro vybrané účastníky paralympijských her. Velmi mě to naplňuje a po pařížské paralympiádě bych se tomu chtěl věnovat o trochu více. To ale neznamená, že bych končil se svojí sportovní kariérou. Chtěl bych se nominovat na další paralympiádu a absolvovat čtyřletý cyklus do Los Angeles.

O handicapovaných je známo, že mají černější humor… 

Handicapovaní lidé mají opravdu hodně drsný humor. Když se podíváte na nějaké záběry kapely The Tap Tap, je to tam jasně vidět. Černý humor je tam pro zdravou společnost vyloženě na hraně. Někteří to ani nedávají. 

Vzpomněl byste si na nějakou legrační historku, kterou bychom mohli publikovat?

Ano! Hlasatel na závodech jednou zahlásil: „U bloku číslo 2 se našla noha. Kdo ji postrádá, najde ji u stolku hlasatele.“ Podobných historek mám samozřejmě víc, některé se nedají ani publikovat. Handicapovaní lidé si ze sebe dokáží udělat srandu a berou život tak, jak je, jak jim to pánbůh nadělil. Samozřejmě se najdou i tací, kteří bojují se svým handicapem a nedokáží se s ním úplně vyrovnat. Nezazlívejme jim to. Každý člověk to snáší jinak. Je rozdíl, když máte handicap od narození, takzvanou vrozenou vadu, nebo když se vám handicap stane v průběhu života například úrazem. Pak je smíření

s handicapem daleko těžší i delší. 

Jaký máte recept na ty, kteří vůči vám mají hloupé komentáře? 

To jsem zažíval hlavně v dětství. Třeba se na mě malé dítě divně koukalo a jeho rodiče mu řekli: „Nekoukej se tam. To je hrozný…“ Hloupých komentářů jsem zažil mraky a pořád se objevují. Někteří lidé dokáží být hodně zlí, jiní jsou v pohodě. Já jsem ale naopak rád, když se lidé ptají, jak se mi to stalo, a mají o mě zájem. Nemám problém jim odpovídat. Když přednáším na základních či středních školách, říkám dětem: ptejte se mě na cokoli, ať už ze sportovního, nebo osobního života. Můžete to na mě sypat ze všech stran.

Jakou nejzajímavější otázku jste od dětí dostal a co jste na ni odpověděl?

Ta nejzajímavější není vhodná k publikování a s dovolením si ji nechám pro sebe (smích). Jinak jsou to otázky typu: Jak si dojdete na toaletu na velkou? Odpovídám, že na to potřebuji mít asistenci, ať už trenéra, nebo kamaráda, tam je to velmi náročné… Pak se mě děti ptají, zda si dokážu obléci ponožky. Tak ty si nedokážu vůbec obléknout. Ale mám speciální ortopedickou tyčku na kalhoty, kterou si na přednášky beru. Děti se mě ptají, jak funguje. Otázek je spousta a já jsem moc rád, že jsou děcka zvídavá. Přemýšlejí nad tím, co handicapovaný člověk zažívá. A je fajn, že je to zajímá. 

Kde vlastně bydlíte a jak máte uzpůsobenou domácnost?

Bydlím v Českých Budějovicích ve svém bytečku, kde je celkem dost vychytávek. Mám doma různá madla a nástavce a samozřejmě mám i bidet. V rámci možností jsem samostatný, ale potřebuji dopomoc třeba při nakrájení jídla nebo uvaření čaje. A hlavně potřebuji pomoct v zimě obléct do teplého oblečení.

Jaké je vaše nejoblíbenější jídlo?

Mým nejoblíbenějším jídlem je svíčková. Tu nejlepší samozřejmě dělá moje maminka, mám ji slíbenou po každém závodě a teď mi ji uvaří i po paralympiádě.

Arnoštovy úspěchy

 2006  

stříbro, mistrovství světa, Jihoafrická republika, 50 m motýlek

 2007

čtyři stříbra, Světové hry, Thajsko, 50 m volný způsob, 50 m znak, 50 m delfín, 100 m volný způsob

 2014

zlato, mistrovství Německa, 50 m motýlek

 2015

bronz, mistrovství Německa, 50 m motýlek

 2016

zlato, paralympiáda, Rio de Janeiro, 50 m znak

zlato, mistrovství Německa, 50 m motýlek

stříbro, mistrovství Evropy, Madeira, 50 m znak

 2017

zlato, mistrovství světa, Mexiko, 50 m znak

 2019

stříbro, mistrovství světa, Londýn, 50 m znak

 2020

stříbro, paralympiáda, Tokio, 50 m znak

 2021

stříbro, mistrovství Evropy, Madeira, 50 m znak

 2022

zlato, mistrovství světa, Madeira, 50 m znak

 2023

bronz, mistrovství světa, Manchester, 50 m znak

 2024

stříbro, mistrovství Evropy, Portugalsko, 50 m znak

Arnošt Petráček (32)

Český paralympijský plavec, rekordman a rozhodčí. Narodil se 25. července 1991 v Písku s vrozenými vadami horních i dolních končetin a sluchu. Když byl malý, podnikali jeho rodiče v penzionu s bazénem v Lipně nad Vltavou. Tam se naučil plavat. Od Českého paralympijského výboru získal ocenění Nejlepší handicapovaný sportovec roku 2016 a 2023. V září 2019 dokončil bakalářské studium na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích, obor ekonomika podniku.

Více se o něm můžete dozvědět na jeho webu. 

Volný čas

Kam v Praze za chladivými vlnkami?

Nemusíte se trmácet za hranice Prahy, když si budete chtít v nadcházejících vedrech zchladit tělo a odpočinout u vody. Chloubou hlavního města je totiž hned několik venkovních areálů, ve kterých si v parných dnech nejen zaplavete, ale i zasportujete, vystavíte své tělo slunečním paprskům nebo si užijete piknik.

T Martin Dudek F SHUTTERSTOCK, ARCHIVY PROVOZOVATELŮ KOUPALIŠŤ A MČ PRAHA 4 

Biotop Radotín

První pražský biotop letos slaví desáté narozeniny. Najdete ho nedaleko radotínské základní školy, kde se dříve nacházela problematická oblast s bývalou čističkou odpadních vod, skládkou a rájem bezdomovců a nepřizpůsobivých občanů. V letech 2013–2014 zde městská část Praha 16 společně s hlavním městem Prahou jako investorem stavby vybudovaly takzvaný biotop. 

Místo chlóru lekníny

V nejhlubší části biotopu se umisťují lekníny a další hlubokovodní rostliny, pak nastupuje celé spektrum dostupných vodních rostlin a u břehu jsou zasazeny mokřadní rostliny. Celkem se používá asi 30 druhů, například leknín, kosatec, orobinec, rákos, traviny atd.

V areálu se nachází koupací jezero, biologické (čisticí) jezero, letní převlékárny, venkovní sprchy, dětské hřiště a letní toalety. Kromě koupacích lagun a nezbytného příslušenství se v areálu biotopu a bazénu Radotín nachází dětské hřiště, dvě venkovní sauny, malý bazén pro děti a vířivka. Roku 2019 k biotopu přibyl školní bazén s kapacitou 70 lidí, který může veřejnost využívat mimo hodiny školního vyučování.

Celodenní vstupné vyjde na 180 Kč, důchodci, ZTP a děti od 6 do 12 let zaplatí 120 Kč. Zvířata mají do areálu vstup zakázán. Počet slunečníků k zapůjčení na místě je omezený, proto při pěkném počasí doporučujeme vzít si vlastní. Není možné si rezervovat vstup ani koupit vstupenku předem.   

Otvírací doba: 10.00–18.00, ranní plavání 7.00–9.00, K Lázním 9, 163 00 Praha 16 – Radotín, www.biotopradotin.cz

Biotop Lhotka

Oblíbené místo vodních radovánek mnoha generací Pražanů, které leží v blízkosti sídliště Novodvorská v Praze 4, se v uplynulých letech přeměnilo za téměř 90 miliónů korun také na biotop a pro čištění vody už nevyužívá chemii, ale čistě přírodní proces: filtry, rostliny a řasy. 

600

Tolik osob může být v jednu chvíli v areálu biotopu Lhotka. Biotop Radotín má limit 700 osob.

Pro návštěvníky je k dispozici koupací jezero o rozloze 5 570 m2 ve tvaru nepravidelného oválu s hloubkou v plavecké části až 3,25 metru. Také ve Lhotce je o přírodní koupaliště samozřejmě velký zájem a je nutné počítat s určitými omezeními. Aby se stihla voda ekologicky vyčistit, je počet návštěvníků limitován 600 osobami v areálu. Pokud ale nebudou vodu zbytečně znečišťovat, zvýší se jejich počet na 1 000. Plavci by se proto měli před každým koupáním umýt, aby ze sebe smyli opalovací krém. Do areálu vždy měli a nadále mají zakázaný vstup psi. 

Do 15.00 zaplatí dospělí vstupné 150 korun, poté je cena 100 Kč. Nemluvňata do jednoho roku mají vstup zdarma, děti do 15 let, důchodci a ZTP zaplatí 100/80 Kč.

Otvírací doba: červen po–čt 10.00–18.00, pá–ne 9.00–19.00, červenec a srpen po–ne 9.00–20.00, září po–pá 10.00–18.00, so–ne 9.00–18.00 Nad Koupadly, 142 00 Praha 4 – Lhotka, www.koupaliste-lhotka.cz

Žluté lázně

Dalším místem v Praze 4, které pravidelně navštěvují stovky lidí denně kvůli venkovnímu koupání, je areál Žlutých lázní v Podolí umístěný na břehu Vltavy. Mají tu upravenou travnatou pláž i molo pro případné zájemce o koupání. To je tady ale na vlastní odpovědnost, především kvůli nízké teplotě vody, která dosahuje i v horkých dnech maximálně 16 °C. Původně sloužil areál jako koupaliště a sluneční lázně, po výstavbě vltavské kaskády v 50. letech 20. století se ale voda výrazně ochladila. Vodním sportům to nicméně vůbec nevadí. Pro milovníky vody připravili provozovatelé paddleboardy, megaboardy, šlapadla nebo kajaky. Můžete si tady vybrat hned z několika sportovních aktivit, jako jsou oblíbené beachvolejbalové kurty, stolní tenis, pétanque nebo nově také spikeball (hra podobná beachvolejbalu). Pro nejmenší hosty mají lázně vyhrazený dětský koutek se spoustou atrakcí a brouzdališti. A dobrá zpráva pro pejskaře: vstup pejskům (na vodítku) povolen.

Děti od 100 cm do 15 let, studenti do 26 let a důchodci od 62 let zaplatí vstupné 120 Kč, ostatní dospělí 180 Kč, nemluvňata do jednoho roku a ZTP mají vstup zdarma.

Otvírací doba: celoročně 9.00–22.00 Podolské nábř. 3/1184, 140 00 Praha 4 – Podolí, www.zlutelazne.cz

Plavecký stadión Podolí 

Dáváte-li přednost chemicky upravené vodě před vltavskou, můžete doslova jen přeběhnout přes ulici a využít služeb asi nejznámějšího pražského plaveckého stadiónu. Stojí tu od roku 1965 na místě bývalé skládky popela a stavebního odpadu, která vznikla z původního Podolského vápencového lomu s cementárnou. Od poloviny 80. let minulého století je plavecký areál spojen potrubím s nedalekou Českou televizí na Kavčích horách. Tam studenou vodu z Podolí využívají k chlazení studií, teplou poté zpět v Podolí na ohřívání bazénů. Plavecký stadión láká na dva venkovní bazény o délkách 33 a 50 metrů i dva typy letního vstupného platného do 15. září. Do 15.00 hodin dospělí zaplatí 280 korun, poté je cena do 18.00 hodin 210 Kč. Dětská vstupenka se pohybuje v ceně 170/150 Kč a studenti do 26 let, důchodci a lidé ZTP zaplatí 190/180 Kč. Venkovní areál má jednu novinku, které si zřejmě všimli jen pravidelní návštěvníci. Je tu vyměněný tobogán, který vypadá úplně stejně jako ten, který tu stál více než 35 let. Téměř nepostřehnutelná výměna se udělala kvůli památkářům, plavecký areál je totiž od roku 2020 kulturní památkou.

Otvírací doba: letní vchod květen–září 8.00–18.00, Podolská 74, 147 00 Praha 4 – Podolí, www.pspodoli.cz

Hostivařská přehrada

Nejvýznamnější a nejvyhledávanější z ploch ke koupání a slunění ve městě je přírodní Hostivařská přehrada. Ta má celých 42 hektarů a jde o největší vodní plochu v metropoli. Je položena v nádherné a klidné lokalitě uprostřed Hostivařského lesoparku. Důležitou součástí areálu jsou převlékárny a sprchy s pitnou vodou, které jsou rovnoměrně rozmístěné po celé pláži. Další nezbytnou součástí areálu je několik stánků s občerstvením a sportoviště. Vyzkoušet si můžete různé druhy vodních sportů, zahrát si lze i pétanque či malý fotbal. I v letošní sezóně vám u hlavní pláže každou sobotu a neděli pohlídají děti.

42

Tolik hektarů má hostivařská nádrž, největší vodní plocha v Praze.

Jednu z nejstarších a nejkrásnějších nudistických pláží v České republice objevíte na konci Hostivařské přehrady, v nejklidnější části celého areálu. Pláž pro milovníky opalování bez plavek je zcela separovaná od hlavní pláže přilehlým lesem. 

Vstupné je 150 Kč, důchodci, ZTP a děti od 100 do 140 cm zaplatí 105 Kč. Večerní koupání od 18.00 hodin je jen za 50 Kč. Vstupné do areálu lze hradit pouze hotově, platební karty nepřijímají. Nově lze platit kartou v pizzerii, sportbaru, beachbaru a gyrosu, ostatní stánky s občerstvením přijímají pouze hotovost.

Otvírací doba: 10.00–19.00, K Jezeru, 100 00 Praha 10 – Hostivař, www.hostivarskaprehrada.cz

Plovárna Baden Baden Štvanice

Na pražský ostrov Štvanici se po letech vrátila tradiční plovárna. Historicky se na území hlavního města nacházelo několik desítek menších či větších městských lázní a plováren. Jednou z nich byla i ta na Štvanici, která fungovala v různých podobách od začátku 20. století až do povodní v roce 2002. Návrat ke koupání ve Vltavě, oblíbeném zvláště v 19. a 20. století, umožnilo mimo jiné i zlepšení kvality vody v řece. Místo určené hlavně k odpočinku a relaxaci v roce 2021 dotvořila pláž s pískem, dřevěné molo, brouzdaliště pro děti i různá sportoviště. Pro návštěvníky jsou k dispozici lehátka, toalety, sprchy, občerstvení a paddleboardy k zapůjčení do 18 let zdarma. V plánu je i beachvolejbalové, nohejbalové a badmintonové hřiště.

Otvírací doba: po–pá 14.00–22.00, so–ne 12.00–22.00, ostrov Štvanice, 170 00 Praha 7, FB Baden Baden Štvanice

Víte, jak blízko od Prahy je moře? 

S trochou nadsázky bychom mohli říct: moře je blíž, než si myslíte, a to ve Staré Živohošti na Slapech. Rekreační středisko se nachází jen asi 50 km od Prahy a v areálu má velký (23 × 10 m) vyhřívaný venkovní bazén se slanou vodou. Přímo v Praze má slanou vodu bazén v Hloubětíně, letos bude přes léto bohužel z důvodu oprav uzavřen. 

Koupaliště Motol

Přírodní koupaliště Motol najdete v Praze 5 u západního konce Fakultní nemocnice v Motole. Má rozlohu 4 100 m² s protékající vodou. Jde o jedno z nejčistších přírodních koupališť v Praze. Koupaliště je zřízeno na prostředním z trojice rybníků, které jsou napájeny Motolským potokem. Je vhodné zejména pro děti, protože není hluboké a má písčité dno. Jestli si chcete dopřát iluzi vesnice uprostřed metropole, je toto malé koupaliště stvořené právě pro vás. Ruch velkoměsta sem nedolehne. Skryté za keři stromy a rákosím nabízí pozvolný sestup po písčitém dnu a úzký travnatý pruh pláže. Převléknout se můžete v dámských či pánských šatnách a osprchovat se pod nekrytými sprchami. Najdete tu i malé hřiště, zahrajete si ping-pong nebo volejbal. V malém bufetu si můžete dopřát občerstvení. Pravá část travnaté pláže je vyhrazena nudistům. Celodenní vstupné je 140 Kč, děti 5 až 15 let a senioři od 65 let zaplatí za vstup 80 Kč a ZTP 70 Kč. Od 17.00 je tu jednotné vstupné 70 Kč. Vstup se psy zakázán.

Otvírací doba: 9.30–20.00, Zahradníčkova, 150 00 Praha 5 – Motol, FB Přírodní koupaliště Motol

Koupaliště Petynka

Travnaté pláže a 50 metrů dlouhý vyhřívaný bazén nabízí koupaliště Petynka ve Střešovicích. Do 15.00 hodin dospělý za celodenní vstup zaplatí 250 Kč, později 180 Kč, děti do 15 let, studenti do 26 let, senioři od 65 let a ZTP 150/100 Kč. Zahrát si lze stolní tenis a plážový volejbal, největší atrakcí je 103 metrů dlouhý tobogán. Za poplatek si tu můžete půjčit nejen plastové lehátko a slunečník, ale pro děti třeba i parníček nebo elektrickou čtyřkolku. Těm nejmenším můžete na místě koupit dětskou plenu do vody, křidélka i nafukovací kruh.

Otvírací doba: 8.00–19.00, Otevřená 1072/4, 169 00 Praha 6 – Střešovice, www.koupalistepetynka.cz

Koupaliště Stírka

Koupaliště je umístěno v klidné lokalitě Prahy a obsahuje velký bazén o rozměrech 42,5 m × 16,5 m, oválný dětský bazén o průměru 16,5 metru, vodní hřib a skluzavku. Mimo jiné je vám k dispozici půjčovna lehátek a slunečníků. K dispozici je také restaurace se zahrádkou, bar, nehtové studio, ping-pong, volejbal a mnoho dalšího. Vstupné se tu platí 220 Kč, od 16.00 hodin 150 Kč, děti do 15 let, ZTP, studenti, senioři od 65 let 150/130 Kč.

Otvírací doba: červen, září 9.00–19.00, červenec–srpen 9.00–20.00, Pod Statky 14, 182 00 Praha 8 – Kobylisy, www.koupaliste-stirka.cz

Mimo Prahu se můžete vykoupat v biotopech:

Železná Ruda – Žabáky

Nový Svět nedaleko Arnoltic

Malvíny v Třešti na Jihlavsku

Koupaliště Ládví

Obyvatelé sídliště Ládví a okolí rádi navštěvují místní udržované koupaliště. Kromě půjčovny lehátek a slunečníků tady najdete i dvě dráhy na pétanque, ke kterému vám půjčí vybavení i pravidla hry. Zdejší velký bazén má rozměry 13,9 × 31,4 m, čtvercové brouzdaliště s vodním hřibem a skluzavkou pro děti 12,5 × 12,5 m. Dospělí zaplatí za vstup 220 Kč, od 16.00 hodin 150 Kč, děti do 15 let, ZTP, studenti, senioři od 65 let 150/130 Kč.

Otvírací doba: červen, září 9.00–19.00, červenec–srpen 9.00–20.00, Štíbrova 1776, 182 00 Praha 8 – Kobylisy, www.koupalisteladvi.cz

Plavecký areál Slavia Praha

V plaveckém areálu Slavia v Praze najdete venkovní 50 metrů dlouhý bazén se skokanskými bloky a diváckou tribunou a také dva mělké dětské bazény se skluzavkou. V okolí bazénů je spousta betonových i travnatých ploch pro odpočinek a opalování. Sportovci si přijdou na své při nohejbalu, volejbalu, ping-pongu nebo minigolfu. Půjčovna sportovního vybavení je samozřejmostí. Děti se zabaví na tobogánu a hřišti s houpačkami a prolézačkami. Pro všechny jsou připraveny občerstvení, mokrý bar i zmrzlina. Celodenní vstup 250 Kč, děti do 15 let 150 Kč, senioři od 65 let 170 Kč, studenti 170 Kč.

Otvírací doba (venkovní bazény od 30. června do 31. srpna) 8.00–20.00, Vladivostocká 1460, 100 00 Praha 10 – Vršovice, www.sk-slavia.cz/plavecky-stadion

Představujeme

Streetartové umění ožilo na dalším z našich objektů

Koncem loňského roku oživil náš objekt v Šímově ulici v Praze 17 velkoplošný murál od umělkyně Toy_Box. Položili jsme jí několik otázek, abychom vás s ní seznámili.

T REDAKCE F Andrea Filičková

„Kresba je vidět z velké dálky, takže dělá radost i řidičům, kteří projíždějí po Plzeňské.“

Co pro vás nabídka ze strany skupiny Veolia znamenala?

Je pro mě čest, že mě oslovila společnost, která si uvědomuje důležitost ekologické transformace a snaží se jít ve svém oboru příkladem. Veolia mi vytvořila ideální podmínky na práci, včetně podpory a technického zázemí, a za to jsem nesmírně vděčná.

Čím je pro vás tohle místo atraktivní z hlediska umělce?

Umění ve veřejném prostoru má skoro až magickou schopnost proměňovat ulice a místa. Fungují podobně jako klasické obrazy, jimiž lidé kultivují a pozvedávají své osobní prostory: Když do všední, známé ulice přidáte něco příjemného, najednou kolemjdoucím přidáte do života dotek krásy, dáte jim radost. Vytvoříte tím místo, kam se lidé jezdí dívat, potkávají se, u některých mých nástěnných maleb si dokonce děti povídají o umění ve veřejném prostoru. Během toho, co jsem malbu v Řepích vytvářela, jsem měla možnost tento efekt pozorovat: chodili kolem lidé ze sídliště, kteří tam bydlí třeba desetiletí nebo chodí na procházky se psy každý den, a říkali mi, jak se jim malba líbí. Drtivá většina z nich se usmívala a bylo vidět, že mají radost. Někteří mi říkali, že je škoda, že nepomaluju celou budovu, protože oni to ze svého okna neuvidí. To je pro mě největší odměna.

Malba je vidět jak z blízkého parku, tak při projíždění nedalekou Plzeňskou ulicí, která je důležitou dopravní tepnou. I proto je to prestižní místo.

Proč zrovna volavky?

Ptáci mě fascinují v posledních letech zejména proto, že můj syn má rád dinosaury. Při zkoumání jejich původu si nelze nevšimnout jejich podobnosti s ptáky. Ptáci jsou neuvěřitelným výtvorem přírody. Jsou naprosto bezchybnou formou, kterou příroda stovky let zdokonalovala, jsou – stejně jako všechna zvířata – naším cenným dědictvím, jehož půvab musíme chránit. Jejich lehká těla přizpůsobená létání jsou pro mě dokonalým příkladem krásy, elegance i efektivity. Pro mě je ale důležité nevnímat přírodu a její krásu jako něco externího, kam se jdeme o víkendu projít, ale jako něco, čeho jsme součástí každý den, a to i ve městě. I každý z nás je takhle dokonalým výtvorem evoluce a darem přírody. Jsme součástí, nikoli podmanitelem. I o tom je tato moje malba.

Jak jste s finálním výsledkem spokojená? 

Jsem velmi spokojená, moje nástěnná malba má nádherné barvy a je v ní výrazné malířské gesto. Studovala jsem dlouhé roky, abych dokázala takhle malovat, a jsem pyšná a šťastná, že můžu to, co umím, v ulicích ukázat.

Obsah

Element 01/2024, Titul
Element 01/2024, Úvod
Element 01/2024, Novinky
Element 01/2024, EPC Projekt
Element 01/2024, Naše technika
Element 01/2024, Pomáháme nemocnicím
Element 01/2024, Informujeme
Element 01/2024, Naše projekty
Element 01/2024, Téma
Element 01/2024, Nová služba
Element 01/2024, Akce v městských částech
Element 01/2024, Foto
Element 01/2024, Rozhovor
Element 01/2024, Volný čas
Element 01/2024, Představujeme
Element 01/2024, Titul

Titul

Element 01/2024, Úvod

Úvod

Element 01/2024, Novinky

Novinky

Element 01/2024, EPC Projekt

EPC Projekt

Element 01/2024, Naše technika

Naše technika

Element 01/2024, Pomáháme nemocnicím

Pomáháme nemocnicím

Element 01/2024, Informujeme

Informujeme

Element 01/2024, Naše projekty

Naše projekty

Element 01/2024, Téma

Téma

Element 01/2024, Nová služba

Nová služba

Element 01/2024, Akce v městských částech

Akce v městských částech

Element 01/2024, Foto

Foto

Element 01/2024, Rozhovor

Rozhovor

Element 01/2024, Volný čas

Volný čas

Element 01/2024, Představujeme

Představujeme

14

Sending statistics …

Rendering Představujeme (358450): (1/4) (0 ms)

Rendering Volný čas (358463): (12/14) (15 ms)

Rendering Rozhovor (358460): (3/7) (29 ms)

No sync content to local

Viewport set: width=device-width, user-scalable=0; scale = 1

No sync content to local

Screen: article

--==[ RUN ]==--

Element: theme set to 9329

Device info: input=mouse, webkitPrefix=no, screen=1264x0(1)

Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)

 r130/pubLogo-240.png

 i9151/item1130248.svg

 i9151/item1141891-small.jpg

 i9151/item1133857.svg

 i9151/item1133859-small.jpg

 i9151/item1133860-small.jpg

 i9151/item1141892-small.jpg

 i9151/item1133888-small.jpg[p2]

 i9151/item1133890-small.jpg[p2]

 i9151/item1133891-small.jpg[p2]

 i9151/item1133892-small.jpg[p2]

 i9151/item1133893-small.jpg[p2]

 i9151/item1133894-small.jpg[p2]

 i9151/item1133895-small.jpg[p2]

 i9151/item1133896-small.jpg[p2]

 i9151/item1133897-small.jpg[p2]

 i9151/item1133898-small.jpg[p2]

 i9151/item1133899-small.jpg[p2]

 i9151/item1141893-small.jpg[p2]

 i9151/item1133798.svg[p3]

 i9151/vth466808-1.jpg

 i9151/vth470053-1.jpg

 i9151/vth470081-1.jpg

 i9151/vth469741-1.jpg (2x)

 i9151/vth469742-1.jpg (2x)

 i9151/vth466848-1.jpg (2x)

 i9151/vth469743-1.jpg (2x)

 i9151/vth469744-1.jpg[p1]

 i9151/vth469745-1.jpg[p1]

 i9151/vth469746-1.jpg[p1]

 i9151/vth469747-1.jpg[p1]

 i9151/vth470054-1.jpg[p1]

 i9151/vth470057-1.jpg[p1]

 i9151/vth469748-1.jpg[p1]

 i9151/vth469749-1.jpg[p1]

 i9151/item1141892-big.jpg[p3]

 i9151/item1133888-orig.jpg[p3]

 i9151/item1133890-orig.jpg[p3]

 i9151/item1133891-big.jpg[p3]

 i9151/item1133892-big.jpg[p3]

 i9151/item1133893-orig.jpg[p3]

 i9151/item1133894-orig.jpg[p3]

 i9151/item1133895-orig.jpg[p3]

 i9151/item1133896-orig.jpg[p3]

 i9151/item1133897-orig.jpg[p3]

 i9151/item1133898-orig.jpg[p3]

 i9151/item1133899-big.jpg[p3]